În total 417 turişti ruşi au sosit sâmbătă pe insula paradisiacă Margarita, în nord-estul Venezuelei, după şapte luni de întrerupere cauzată de restricţii aeriene impuse Rusiei de la declanşarea invaziei sale în Ucraina, informează duminică AFP, potrivit Agerpres.
Potrivit agenţiei ruse de turism Pegas Touristik, aceşti turişti au sosit cu un zbor charter al companiei aeriene ruse Nordwind, ce a lucrat timp de luni de zile pentru a stabili un itinerar "neutru", care să evite spaţiile aeriene americane şi europene, interzise în continuare aviaţiei ruse în virtutea sancţiunilor occidentale impuse după intrarea armatei ruse în Ucraina.
Itinerarul a fost "minuţios" elaborat împreună cu Agenţia Federală Rusă de Transport Aerian, pentru a obţine o serie de autorizaţii, proces care a durat "toată vara", a declarat Asociaţia Agenţiilor de Turism din Rusia (ATOR).
Majoritatea turiştilor au coborât din avion îmbrăcaţi gros, în timp de temperatura din Margarita este de circa 32 de grade Celsius.
Insula Margarita este o atracţie turistică pentru ruşi începând din august 2021, când legătura aeriană spre Rusia a fost deschisă de companii ruse ce propuneau servicii turistice. Trei luni mai devreme, compania publică venezueleană Conviasa deschisese o legătură între Caracas şi Moscova, ce rămâne activă.
După invazia rusă lansată asupra Ucrainei pe 24 februarie, legătura aeriană cu Margarita a fost suspendată din cauza restricţiilor aeriene impuse Rusiei.
Guvernul venezuelean se aşteaptă să primească circa 100.000 de turişti ruşi până în decembrie, datorită redeschiderii legăturii Margarita-Moscova, ce ar urma să aibă o frecvenţă de cinci zboruri pe săptămână.
Moscova este un aliat-cheie al Venezuelei după instalarea la putere a defunctului preşedinte Hugo Chavez (1999-2013), apologet al anti-imperialismului american. Această apropiere a continuat şi în timpul actualului preşedinte Nicolas Maduro, care a reuşit să ocolească o parte din sancţiunile americane la adresa sa datorită aliatului său rus.
Primii turişti ruşi au sosit în Venezuela după o întrerupere de şapte luni cauzată de restricţiile impuse Rusiei
Articole Similare

1
Olanda începe, pe 1 ianuarie 2026, tranziţia la un nou sistem de pensii
1

192
VIDEO Se face primul pas în androidizarea Poliției de Frontieră: China va instala roboți umanoizi cu inteligență artificială la granița cu Vietnam
192

1.932
Calul „troian” al Chinei în Europa: țara care le oferă chinezilor contracte fără licitație, iar proiectele sunt de mare anvergură (analiză)
1.932

27
Socialistul musulman Mamdani preia postul de primar al New York-ului
27

103
Xi Jinping: Reunificarea Taiwanului este inevitabilă după exercițiile militare ale Chinei
103

58
Ucraina revendică un atac cu drone asupra unei rafinării din sud-estul Rusiei
58

1.939
Avertisment dur al lui Netanyahu la adresa Iranului: Dacă o vor face, nu vor mai exista limite
1.939

30
Măsuri de securitate fără precedent la Sydney, de Anul Nou, după atacul armat de la Bondi
30

2.506
Mesajul nu foarte subtil transmis de Vladimir Putin de Anul Nou: 'Viitorul se află în fața noastră. Credem în noi și în victoria Rusiei'
2.506

39
Rusia ar fi pierdut peste 1,2 milioane de militari de la începutul invaziei
39

1.237
Descinderi în 25 de provincii din Turcia: Rețineri în lanț în cadrul operațiunii de combatere a grupării Statul Islamic
1.237

112
Poliţia finlandeză a sechestrat o navă suspectată că ar fi deteriorat un cablu de telecomunicaţii în Golful Finlandei
112

1.862
Ministrul ucrainean al Apărării mulțumește României pentru 50 de milioane de euro, dați pentru înarmare
1.862

















Comentează