În favoarea pieței sau a mediului de afaceri?

Autor: Andrei Tiut, PoliticScan

Publicat: 24-01-2018

Actualizat: 24-01-2018

Article thumbnail

Sursă foto: www.stirileprotv.ro

Un amic din USR, persoană nu fără o anumită credibilitate intelectuală îmi spunea că nu înțelege, în contextul politicii românești, diferența între a avea politici pro-piață și pro-business (adică favorabile mediului de afaceri). La nici zece zile după acest moment, USR a votat o lege ce acorda amnistii fiscale unor constructori, sugerându-mi - mie cel puțin - că problema nu este singulară. Nu că alte partide ar sta mai bine. În PNL singurul care face distincția asta în mod public mi se pare a fi Florin Cîțu iar restul echivalează prosperitatea mediului de afaceri cu cea a țării. Iar la PSD cel puțin Victor Ponta a fost unul din cei mai pro-business prim-miniștri ai României. Și totuși piața și nu business-ul, concurența și nu capitalul sunt secretul economiei capitaliste de succes.

Piața este locul în care se întâlnesc cererea și oferta. Din această întâlnire se naște concurența. Iar concurența produce atât nișe diverse de bunuri și servicii cât și cele mai mici prețuri în fiecare nișă. Există și probleme care reies din funcționarea liberă a pieței, cum ar fi externalitățile ecologice sau bulele financiare. Dar cele două efecte pozitive (prețurile scăzute și diversitatea) sunt considerate în democrațiile moderne suficiente pentru ca statul să apere (între niște limite) buna funcționare a piețelor. Pentru aceasta, statele încearcă să ofere un cadru legal corect și stabil, protecție contra violenței și, uneori, intervenții anti-trust care să restaureze concurența în piață.

Business-urile, în schimb, caută să ne vândă cât mai multe produse la prețul cel mai mare pe care suntem dispuși și putem să îl oferim. Vezi în acest sens tarifele fixe propuse de Uber în unele țări occidentale, tarife care depind de un algoritm care calculează cât ai fi dispus să plătești pentru o cursă. Afacerile personale - sau chiar și cele de familie - mai pot, uneori, să păstreze coloratura morală a patronilor sau, dacă nu, măcar un simț al rușinii. Dar societățile pe acțiuni, corporațiile, au ca obligație statutară realizarea de profit în beneficiul acționarilor. Un director care are probleme de conștiință dincolo de cele impuse de lege va fi un director prost care re poate aștepta să fie eliminat din funcție.

Dacă permiteți o metaforă, piața este frumoasa iar mediul de afaceri este bestia. Egoismul care caracterizează mediul de afaceri este îmblânzit și transformat de nevoia de a servi consumatorul, nevoie care apare datorită concurenței din piață. Fără piețe solide regula căutării de profit favorizează comportamentele sociopate în defavoarea celor etice.

De multe ori măsurile pro-piață sunt simultan și pro-business. Întărește piața și firmele vor avea de câștigat. Lasă mai mulți bani în firme și acestea îi vor cheltui în piață.

Dar uneori nu este așa. Legile anti-trust favorizează piața dar nu business-ul. Subvențiile și scutirile preferențiale de impozite (de exemplu în IT) sunt pro-business dar nu sunt în favoarea piețelor. Regulile de etichetare ne ajută să știm ce cumpărăm și ca atare sunt pro-piață. Regulile care permit firmelor să pună fix același brand pe produse diferite calitativ sunt pro-business.



De aceea, când anunță cineva o măsură economică „liberală” faceți un pas în spate și gândiți-vă: „oare măsura asta aduce mai multă concurență sau mai puțină”.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri