Probleme pentru Simona Halep înainte de Australian Open - S-a retras din proba de dublu de la Gippsland Trophy

WTA
Simona Halep

Perechea Simona Halep/Daria Gavrilova (România/Australia) s-a retras din proba de dublu a turneului Gippsland Trophy, înaintea meciului din sferturi cu echipa Mihaela Buzărnescu/Alize Cornet (România/Franţa), notează news.ro.

Halep a jucat, vineri, şi la simplu, fiind învinsă, tot în sferturi, de Ekaterina Alexandrova din Rusia, cu scorul de 6-2, 6-1.

Melbourne - Simona Halep la prima înfrângere a sezonului. Urmează Autralian Open

În primul set, numărul 2 mondial a acuzat dureri la spate, având nevoie de intervenţia fizioterapeutului, la scorul de 2-5.

În urma forfait-ului adversarelor, Mihaela Buzărnescu şi Alize Cornet au acces în semifinale, fază în care vor întâlni principalele favorite, jucătoarele cehe Barbora Krejcikova şi Katerina Siniakova.

Calificarea în semifinale este recompensată la acest turneu cu un premiu total de 8.350 de dolari şi cu185 de puncte WTA.