Școlile de poliție vor trece prin schimbări majore, a anunțat ministrul de Interne, Carmen Dan. Conform unei hotărâri de Guvern, perioada de școlarizare va fi, de acum înainte, de 1 an, iar cifra de școlarizare va ajunge la peste 8.000 de elevi.
”Propunem modificarea cifrei de şcolarizare pentru învăţământul postliceal, ne referim la şcolile de agenţi şi la şcolile de subofiţeri, de la 1.434 de locuri la 8.190. În principal, prin acest proiect de hotărâre noi facem un pas înainte în rezolvarea unei probleme importante pentru Ministerul Afacerilor Interne care priveşte reducerea deficitului de personal. Astfel, vom creşte cifrele de şcolarizare în şcoli de agenţi şi subofiţeri.
Citește și: Mutare de proporții! Ce va face DACIA în această toamnă
Vom ajunge undeva între 3.000 şi 5.000 de absolvenţi pe an, comparativ cu 1.400 de absolvenţi cât înregistrăm în prezent. Deja avem sprijinul Ministerului Educaţiei şi am redus perioada de şcolarizare de la 2 ani la un an în şcolile de subofiţeri. Din perspectiva MAI, oamenii care ajung să lucreze în operativ, în special în zona de ordine publică, trebuie să treacă prin şcolile ministerului, iar încadrarea din sursa externă să fie o excepţie.
După rectificarea bugetară, vom prezenta un memorandum pentru încadrarea funcțiilor libere și personal pentru școlile noastre. Au fost deja organizate și sunt finalizate concursurile de trecere în corpurile ofițerilor și subofițerilor. În zilele următoare vom urca în SEAP şi o serie de acorduri cadru pentru achiziţia de echipamente, veste anti-înjunghiere, aşa cum am stabilit împreună. ”, a spus Carmen Dan în debutul ședinței de Guvern.
Citește și: Atac „UCIGĂTOR” al lui Mihai Tudose! „Am fost prea darnici, dar de la 1 ianuarie vom crește…” .
Comentează