Rafael Nadal a fost învins de Nick Kyrgios, la Acapulco, după ce a ratat trei mingi de meci

Rafael Nadal

Spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP şi cap de serie numărul 1, a fost învins, miercuri, cu scorul de 3-6, 7-6 (2), 7-6 (6), de australianul Nick Kyrgios, locul 72 ATP, în optimile de finală ale turneului de 500 de puncte de la Acapulco, scrie news.ro.

Nadal a conds cu 6-3 în tie-break-ul decisivului, dar Kyrgios a câştigat cinci puncte la rând şi s-a calificat în sferturi după un meci care a durat trei ore şi trei minute.

Aceasta a fost a treia victorie a lui Kyrgios în şase meciuri disputate cu Nadal.

În faza următoare, australianul va da piept cu elveţianul Stan Wawrinka, locul 42 ATP.