Rapid a PROMOVAT în Liga I

rapid

Rapid a învins-o clar pe Academica Clinceni, 3-1, și a promovat matematic în Liga 1. Giuleștenii au condus cu 1-0 la pauză, grație golului marcat de Vlad Morar. În minutul 72, Academica a egalat grație golului marcat de Liviu Ganea, dar după două minute, Vlad Morar a reușit dubla. Kușnir a marcat în minutul 84 și a risipt emoțiile victoriei.

Astfel, cu o etapă înainte de final, Rapid are 5 puncte față de locul 2, Dunărea Călărași, și a promovat matematic în Liga 1.

Totuși, giuleștenii au emoții din cauza faptului că FIFA a cerut depunctarea clubului ca urmare a unei datorii către Rhema Obed. Rapid a plătit banii și rămâne de văzut dacă depunctarea se va menține, scrie gsp.ro.

Rapid ar putea promova direct chiar dacă este depunctată. Dacă giuleștenii câștigă meciul cu SC Bacău, iar Dunărea nu bate pe Academica, diferența dintre echipe va fi mai mare de șase puncte.