Rapid București învinsă de Ikast, în Liga Campionilor, cu un gol primit în ultima secundă

news.ro
handbal minge

Echipa de handbal feminin Rapid București a fost învinsă duminică, în deplasare de danezele de la Herning-Ikast, într-un meci contând pentru etapa a 11-a a grupei B, din Liga Campionilor. Rapid pierde al patrulea meci consecutiv și este înafara locurilor de play off, informează Mediafax.

Herning-Ikast – Rapid București 30-29 (16-15)

Giuleștencele au început mai timorate, afectate și de absența a trei titulare, și au fost conduse cu 4 goluri la jumătate primei reprize (9-5).

Elevele lui Ginesta Montes au reușit să se apropie la un gol pe finalul reprizei (16-15) și chiar au condus în mare parte a primei jumătăți a reprizei secunde.

Finalul a fost dramatic, când în mai puțin de un minut s-au marcat 3 goluri. Rapid a egalat 28-28, când mai era un minut de joc, iar antrenorul celor de la Ikast a solicitat time-out.

A urmat golul pentru 29-28, cu 24 de secunde înainte de sirena de final și imediat time out-ul giuleștencelor, care au atacat 7 contra 6 și au egalat 29-29.

Cu 4-5 secunde rămase din joc, apărarea rapidistelor a fost surprinsă cu poarta goală, gazdele marcând pentru victorie cu o aruncare de la mijlocul terenului.

Rapid ocupă momentan locul 7 în clasament, cu 7 puncte, în timp ce Herning-Ikast e pe locul 3, cu 15 puncte.

Etapa viitoare, Rapid joacă pe teren propriu cu ferencvaros, pe 4 februarie.