Forțele ucrainene continuă operațiunea de eliminare a ultimilor militari ruși rămași în nordul orașului Kupiansk, a declarat lt.col. Viktor Trehubov. „Nu voi spune că e ușor, dar fiind tăiați de principalele rute de aprovizionare, sunt într-o situație mult mai rea decât apărătorii noștri în momentele cele mai dificile”, a spus el. Trehubov subliniază riscurile specifice luptelor urbane și afirmă că rușii depind acum aproape exclusiv de drone pentru aprovizionare. Orice încercare de a trimite vehicule în cartierele de nord este blocată de loviturile ucrainene. În paralel, Forțele pentru Operațiuni Speciale au publicat imagini cu luptele intense purtate în oraș.
STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina
UPDATE 18 noiembrie, ora 03.15 Rușii au atacat dezlănțuit în Ucraina: Sunt mai mulți morți și răniți, după ultimele bombardamente
Atacuri aeriene ruseşti au ucis trei persoane şi au rănit alte zece în estul Ucrainei, a anunţat luni dimineaţă şeful administraţiei militare a regiunii Harkov, Oleg Sinegubov, notează AFP, informează Agerpres.
"Inamicul a lansat atacuri cu rachete asupra oraşului Balaklia", avariand clădiri de apartamente şi vehicule, a declarat Oleg Sinegubov pe reţeaua socială Telegram.































Comentează