RB Leipzig a surclasat-o în deplasare pe FC Koln în prologul etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Germaniei

bundesliga

RB Leipzig a surclasat-o în deplasare pe FC Koln, scor 5-1, vineri, în prologul etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Germaniei, şi a urcat provizoriu pe poziţia a 4-a a clasamentului, conform Agerpres.

Xavi Simons (minutul 15), Lois Openda (63, 67), Amadou Haidara (70) şi Yussuf Poulsen (82) au marcat pentru învingători, iar Sarghis Adamian (18), pentru învinşi. Autorul primului gol al lui Leipzig, Xavi Simons, a aproape să fie lovit de o sticlă aruncată de un suporter al echipei gazdă, în timp ce se pregătea să execute un corner, cu puţin înainte de pauză, transmite presa internaţională.

După a treia sa victorie consecutivă în Bundesliga, Leipzig, cu 49 de puncte, o devansează pe Borussia Dortmund, care are 47 de puncte înainte de a primi duminică vizita lui Eintracht Frankfurt, ocupanta locului 6, cu 40 de puncte.

FC Koln, cu 18 puncte, este pe locul 16, care la finalul sezonului presupune disputarea unui baraj pentru evitarea retrogradării. Ultimele două clasate sunt Mainz, 16 puncte, şi Darmstadt, 13 puncte.

Lider este Bayer Leverkusen, 67 de puncte, urmată de Bayern Munchen, 57 puncte, şi VfB Stuttgart, 53 puncte.