REȚINERI de amploare făcute de polițiști: Totul a avut loc după un flagrant

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 27-02-2017

Actualizat: 27-02-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Şapte persoane, cercetate pentru furt calificat şi complicitate la furt calificat, în cadrul anchetei privind sustragerea a 22 de tone de deşeuri de aluminiu de la o societate din municipiul Slatina, au fost luni reţinute pentru 24 de ore, se precizează într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.

Potrivit sursei citate, cercetările în cauză sunt efectuate de Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul IPJ Olt. Pe 16 februarie, poliţiştii au efectuat o acţiune de prindere în flagrant şi au depistat un camion încărcat cu 22 tone de aluminiu pentru care nu existau documente de provenienţă.

Citește și: Jennifer Lopez s-a sucit: Ce zice despre viața ei sexuală

Printre cele şapte persoane reţinute luni se număr cinci persoane angajate ale societăţii de la care au fost sustrase deşeurile şi ai firmei care asigura paza. Cei reţinuţi vor fi prezentaţi Judecătoriei Slatina cu propunere de arestare preventivă.

"La data de 27.02.2017 s-a dispus măsura reţinerii pe o perioadă de 24 ore a 7 persoane, 2 din municipiul Slatina şi 5 angajaţi ai unei societăţi comerciale din localitate şi ai firmei care asigură pază la societatea respectivă, fiind cercetaţi pentru comiterea infracţiunilor de furt calificat şi complicitate la furt calificat. Acestea sunt bănuite că ar fi sustras 22 tone deşeuri din aluminiu din incinta societăţii respective, pe care intenţionau să le valorifice ilegal pe raza municipiului Slatina", arată comunicatul IPJ Olt.

Citește și: Elon Musk, anunț cutremurător: Oamenii trebuie să devină cyborgi, altfel… / VIDEO

Întreaga cantitate de deşeuri din camion, a cărei valoare a fost estimată la 200.000 lei, a fost indisponibilizată, la fel şi camionul.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri