Real Madrid îngenuncheată pe teren propriu de Lavante

Isco, Kovacic, Moura, Real Madrid, PSG

Real Madrid a suferit o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu, sâmbătă seara, fiind învinsă de Levante cu 2-1. Publicația Marca a titrat imediat după joc: „Temporal del Levante”, un joc de cuvinte, ce poate fi tradus ca „val de furtună”, potrivit Mediafax.

Fără antrenorul Zinedine Zidane pe bancă, aflat în carantină din cauza Covid 19, Real Madrid a suferit o înfrângere greu de anticipat în confruntarea cu Levante, într-un meci terminat 2-1 pentru oaspeți, în etapa a 21 din La Liga.

Partida s-a jucat pe arena Alfredo di Stefano, stadionul Santiago Bernabeu aflându-se în proces de ample modernizări.

„Madridul revine la cea mai slabă versiune a sa și renunță la La Liga” - au scris jurnaliștii de la Marca, după o partidă începută cu stângul de madrileni, după ce Militao a fost eliminat în minutul 9, din cauza unui fault dur, cartonaș acordat după consultarea sistemului VAR.

Totuși, Real a fost cea care a deschis scorul 4 minute mai târziu, Asensio reușind să marcheze cu un șut din interiorul careului, după o acțiune personală (1-0, min. 13).

Levante a declanșat îngrijorarea, egalând prin Morales, după o frumoasă fază colectivă (1-1, min. 32).

David Bettoni, secundul lui Zidane, l-a trimis în repriza a doua în teren pe Junior Vinicius, în locul lui Hazard. Mișcare neinspirată însă, pentru că Vinicius face un fault în careu și Levante primește un penalty executat de Roger, dar apărat de belgianul Courtois.

Roger își repară greșeala de la penalty, marcând golul victoriei oaspeților în minutul 78.

Real Madrid rămâne pe 2, dar poate fi depășită de Barcelona, care joacă duminică pe teren propriu cu Athletic Bilbao, într-o reluare a finalei Supercupei Spaniei din urmă cu două săptămâni.