Real Madrid, victorie categorică în La Liga: Au beneficiat de două autogoluri

beinsports.com
Vinicius Real Madrid

Echipa Real Madrid, care venea după două remize consecutive, a învins fără drept de apel pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formaţia Celta Vigo, într-o partidă din etapa a 28-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Madrilenii au condus cu 1-0 la pauză, graţie reuşitei brazilianului Vinicius Junior (21), dar s-au desprins în repriza secundă, în urma autogolurilor portarului Vicente Guaita (79) şi fundaşului Carlos Dominguez (88).

Turcul Arda Guler a închis tabela în minutul 90+4, înscriind cu această ocazie primul său gol în tricoul lui Real Madrid, echipă la care s-a transferat în vara trecută de la Fenerbahce Istanbul.

În urma acestui succes, Real Madrid şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului, distanţându-se la şapte puncte de ocupanta locului secund, Girona, învingătoare sâmbătă în meciul de pe teren propriu cu Osasuna Pamplona.

A marcat: Juanmi (24, 64)

Portarul Horaţiu Moldovan a fost rezervă la Atletico.

Granada - Real Sociedad 2-3

Au marcat: Uzuni (21 - penalty, 45+3), respectiv Umar (33), Le Normand (80), André Silva (85).

Girona - Osasuna Pamplona 2-0

Au marcat: Portu (13), Savio (86)

Duminică

Deportivo Alaves - Rayo Vallecano 1-0

A marcat: Gorosabel (44).

Ianis Hagi (Alaves) şi Andrei Raţiu (Rayo) au urmărit meciul de pe banca de rezerve.

Las Palmas - Athletic Bilbao 0-2

Au marcat: Guruzeta (31), Coco-Bassey Oubina (65 - autogol)

Real Madrid - Celta Vigo 4-0

Au marcat: Vinicius Junior (21), Guaita (79 - autogol), Carlos Dominguez (88 - autogol), Guler (90+4).

Betis Sevilla - Villarreal 2-3

Au marcat: Guido Rodriguez (30), Willian Jose (45+2), respectiv Baena (40), Papastathopoulos (48 - autogol), Alexander Soerloth (67).

Luni se dispută partida Almeria - Sevilla FC.