Red Bull sparge petrecerea Ferrari: la 75 de ani de Monza se bea energizant, nu șampanie

ferrari

Max Verstappen a câștigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Italiei și a rămas la mică distanță de al doilea titlu consecutiv în Formula 1. Cursa era una cu adevărat importantă pentru cei de la Ferrari, cursa de la Monza fiind la ceas aniversar, împlinind 75 de ani.

Verstappen, liderul campionatului, a obținut prima sa victorie la Monza, după ce a urcat de pe locul șapte pe grila de start și l-a devansat pe Charles Leclerc pe linia de sosire, într-o altă zi dificilă pentru Ferrari, informează Mediafax.

Cursa s-a terminat pe Safety Car, asta după ce două monoposturi au abandonat în ultimele 5 lap-uri.

Pilotul Red Bull are 116 puncte avans în clasamentul piloților față de Leclerc, care a plecat din pole position, după ce a câștigat o cursă ale cărei ultime șase tururi s-au desfășurat cu mașina de siguranță.

Charles Leclerc, care a pornit din pole position, a terminat pe locul doi.

Lewis Hamilton, pe de altă parte, a terminat pe locul cinci, în timp ce Daniel Ricciardo, câștigătorul cursei din 2021, a fost nevoit să abandoneze în turul 47.