Meciurile din etapa a opta a fazelor play-off şi play-out ale Ligii I de fotbal au loc de vineri până duminică, scrie Agerpres.ro.
Rezultate:
Play-off
Vineri 14 mai
FC Academica Clinceni - AFC Botoşani 4-3 (1-3), Clinceni Arena - Clinceni
Au marcat: Asen Ceandarov (22), Jovan Markovic (71, 86), Ţvetelin Ciunciukov (75), respectiv Cosmin Achim (5, autogol), Hervin Ongenda (16), Enriko Papa (45).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Rareş George Vidican (Satu Mare)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) - LPF
Sâmbătă 15 mai
Universitatea Craiova - FC CFR 1907 Cluj (Stadion "Ion Olemenco" - Craiova, 21:30)
Duminică 16 mai
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FCSB (Stadion Municipal - Sfântu Gheorghe, 22:00)
Play-out
Vineri 14 mai
AFC Chindia Târgovişte - FC Viitorul Constanţa 0-2 (0-0), Stadion Gloria - Buzău
Au marcat: Aurelian Chiţu (55), Jo Santos (84).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti/Ilfov) - LPF
Sâmbătă 15 mai
CSM Politehnica Iaşi - AFC Hermannstadt (Stadion ''Emil Alexandrescu" - Iaşi, ora 14:00)
AFC Astra Giurgiu - FC Voluntari (Stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu, 16:30)
Duminică 16 mai
FC UTA Arad - CS Gaz Metan Mediaş (Arena ''Francisc Neuman" - Arad, 14:00)
FC Arges - FC Dinamo Bucureşti (Stadion "Nicolae Dobrin" - Piteşti, 16:30
Clasament sezon regular:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FCSB 30 20 5 5 57-22 65
2 CFR 1907 Cluj 30 19 7 4 42-15 64
3 Universitatea Craiova 30 16 10 4 33-14 58
4 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 30 10 15 5 43-31 45
5 Academica Clinceni 30 10 14 6 30-26 44
6 FC Botoşani 30 11 9 10 39-36 42
....................................................................................................................
7 FC Argeş 30 10 10 10 33-41 40
8 Chindia Târgovişte 30 10 9 11 24-26 39
9 Astra Giurgiu 30 9 11 10 38-39 38
10 UTA Arad 30 9 10 11 26-36 37
11 Gaz Metan Mediaş 30 9 6 15 33-41 33
12 FC Voluntari 30 8 8 14 32-40 32
13 FC Viitorul Constanţa 30 6 13 11 36-37 31
14 FC Dinamo Bucureşti 30 7 6 17 26-41 27
15 FC Hermannstadt 30 5 11 14 28-40 26
16 Politehnica Iaşi 30 7 4 19 29-64 25
Clasament play-off
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC CFR 1907 Cluj 7 4 1 2 9-4 45
2 FCSB 7 3 2 2 11-9 44
3 Universitatea Craiova 7 2 2 3 7-8 37
4 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 7 4 1 2 7-4 36
5 FC Botoşani 8 3 1 4 14-16 31
6 Academica Clinceni 8 2 1 5 8-14 29
Notă: FCSB şi Sepsi OSK au beneficiat de rotunjirea numărului de puncte.
Clasament play-out
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Chindia Târgovişte 8 4 3 1 7-3 35
2 FC Argeş 7 3 2 2 9-4 31
3 FC Viitorul 8 4 1 3 8-4 29
4 Gaz Metan Mediaş 7 3 3 1 11-7 29
5 UTA 7 3 0 4 6-9 28
6 Dinamo Bucureşti 7 4 1 2 9-7 27
7 Astra Giurgiu 7 1 2 4 6-8 24
8 FC Voluntari 7 2 2 3 3-7 24
9 FC Hermannstadt 7 2 1 4 4-9 20
10 CSM Poli Iaşi 7 2 1 4 5-10 20
Notă: Chindia, UTA, Gaz Metan, Viitorul, Dinamo şi Poli Iaşi au beneficiat de rotunjirea numărului de puncte.
Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte