Rizespor, noua echipă a lui Marius Șumudică, s-a impus cu 3-0 în fața fostei echipe a antrenorului, Gaziantep

Marius Şumudică

Caykur Rizespor, echipă care potrivit presei ar urma să fie preluată zilele viitoare de antrenorul Marius Şumudică, a învins-o acasă cu 3-0 pe Gaziantep FK, fosta formaţie a tehnicianului român, miercuri, în etapa a 20-a a campionatului de fotbal al Turciei.

Golurile au fost marcate de Milan Skoda în minutele 42 şi 55, ultimul din penalty, şi Samu, în minutul 89, din penalty, potrivit agerpres.ro.

Alexandru Maxim, golgheterul lui Gaziantep (10 goluri în 19 partide), a fost înlocuit în minutul 58, în timp ce Alin Toşca a fost integralist la oaspeţi, la care brazilianul Junior Morais, fost la Astra Giurgiu şi FCSB, a intrat în min. 78.

Meciul a avut loc în ziua în care portughezul Ricardo Sa Pinto a fost confirmat ca antrenor principal al lui Gaziantep.

Echipa lui Maxim şi Toşca rămâne pe poziţia a treia a clasamentului, cu 34 de puncte după 19 jocuri, la 4 puncte de primele două clasate, Beşiktaş Istanbul şi Fenerbahce Istanbul, care au 18 jocuri disputate. Gaziantep poate fi depăşită de Galatasaray Istanbul, ce are 33 de puncte după 18 jocuri.

Rizespor, cu 24 de puncte după 19 jocuri, ocupă locul 12.

Kayserispor, formaţia antrenată de Dan Petrescu, la care joacă Silviu Lung jr, Cristian Săpunaru şi Denis Alibec, se află pe locul 17, primul deasupra zonei retrogradării, cu 19 puncte după 19 jocuri.