România are două echipe în sferturile Campionatului European de tenis de masă

federatia romana de tenis de masa

România este aproape de podiumul Europeanului de tenis de masă de la Alicante, având două echipe pe tabloul de dublu feminin. Eliza Samara şi Bernadette Szocs, alături de tânărul cuplu format din Adina Diaconu (18 ani) şi Irina Ciobanu (23 ani), au obţinut, vineri, victorii cu scor identic, 4-1, scrie Mediafax.

Eliminată în proba de simplu, Eliza Samara este aproape de medalie alături de Bernadette Szocs, după o evoluţie convingătoare în faţa perechii austriece formate din Jia Liu şi Amelie Solja. Româncele au dominat primele trei seturi, impunându-se la 4, 6 şi 8, înainte ca adversarele să reuşească să echilibreze duelul. Liu şi Solja au câştigat setul patru, 11-9, dar româncele au reuşit să gestioneze bine un final greu de set cinci, adjudecat cu 16-14 de elevele lui Viorel Filimon, la capătul celui mai lung set disputat vineri în competiţia de dublu feminin.

Adina Diaconu şi Irina Ciobanu au revenit după pierderea primului set al duelului cu reprezentantele Slovaciei, Tatiana Kukulkova şi Eva Odorova, pentru a se impune cu 4-1 (pe seturi, 9-11, 11-8, 11-6, 12-10, 11-5). În sferturi, Diaconu şi Ciobanu vor juca împotriva echipei Sofia Polcanova (Austria) / Yana Noskova (Rusia), în timp ce Samara şi Szocs vor înfrunta un duo al Germaniei, format din Nina Mittelham şi Kristin Lang.