România se află pe locul 11 în Liga I a Campionatelor Europene de atletism pe echipe de la Cluj-Napoca

atleți

România ocupă locul 11 din cele 13 naţiuni aflate în Liga I a Campionatelor Europene de atletism pe echipe, după prima zi a întrecerilor găzduite de Cluj Arena din Cluj-Napoca.

Tricolorii au acumulat 94 de puncte, fiind la 27 de puncte de Belgia (locul 10), dar înaintea Estoniei. Irlanda nu participă la competiţie. Ultimele trei clasate vor retrograda în Liga a II-a.

După 21 din cele 40 de probe, Olanda este lider, cu 175 puncte, urmată de Cehia (160,50 p), Belarus (158 p), Grecia (154 p), Norvegia (142 p), Elveţia (141 p), Suedia (139,50 p), Turcia (136 p), Finlanda (134 p). Primele două clasate vor promova în Superligă.

Cele mai bune rezultate ale echipei României au fost obţinute de Rareş Toader, atlet calificat la JO, care s-a clasat pe locul al doilea la aruncarea greutăţii, cu 20,20 m, după cehul Tomas Stanek (20,79 m), şi Adelina Pănăeţ, care a încheiat a doua la 3.000 de metri obstacole (9:41.68), după olandeza Irene van der Reijken (9:39.00).

Nicolae Soare a ocupat locul 4 la 5.000 m (13:56.89), Mihai Pîslaru a fost al cincilea la 400 m (46.97), Andrei Micu s-a clasat pe locul 6 la aruncarea ciocanului (67,24 m), Petre Rezmiveş a terminat pe şase la 100 m (10.70), iar Claudia Prisecaru a fost şi ea a şasea la 3.000 m (9:16.08).

Pe şapte a încheiat Gabriel Bitan la săritura în lungime (7,40 m). Dan Claudiu Lăzărică a fost al nouălea la săritura în înălţime, cu 2,13 m. Ioana Valentina Plăvan a încheiat pe 10 la aruncarea suliţei, cu 48,35 m, iar Cristina-Ioana Bujin a ocupat acelaşi loc la triplusalt (12,85 m). Dorin Andrei Rusu s-a clasat pe 11 la 1.500 m (3:48.86), Florina Ştefana a fost ultima (12) la 800 m (2:09.25), aceeaşi clasare obţinând-o şi Andreea Iuliana Lungu, la aruncarea discului (46,70 m), respectiv Andreea Ştefania Drăgan, la săritura cu prăjina (3,60 m).

Vlad Dulcescu a fost al doilea la 400 m garduri, în Finala B (52.10), iar Bianca-Georgiana Anton s-a clasat pe 6 în Finala B a probei similare feminine (1:03.79).

Adina Elena Cîrciogel a fost ultima (6) în Finala B a probei de 400 m (55.09).

La ştafetă feminină 4x100 m, România (Ana Maria Roşianu, Roxana Maria Ene, Anamaria Nesteriuc, Marina Andreea Baboi) a ocupat locul 4 în Finala B (45.03).

La masculin, în Finala B, România (Marius Gabriel Ţone, Alin Ionuţ Anton, Marian Valentin Tănase, Cristian Nicuşor Roiban) a ocupat locul 5 (40.20), conform agerpres.