România U19 câștigă primul meci, contra Letoniei. Alex Borbei a apărat două lovituri de la 11 metri

Inquam Photos / George Calin
dinamo u19

Echipa națională de fotbal masculin Under 19 a reușit miercuri prima victorie de la mini-turneul de calificare la Campionatul European U19. România a învins-o pe Letonia, cu scor 1-0, după ce Bodișteanu a ratat un penalty, iar portarul Borbei a apărat altele două, anunță Mediafax.

Jucătorii antrenați de Adrian Văsîi s-au reunit la începutul acestei săptămâni pentru a face deplasarea în Turcia, acolo unde se joacă partidele din prima fază a calificărilor la Campionatul European din 2022, găzduit de Slovacia.

Miercuri, România U19 a câștigat prima partidă, împotriva Letoniei, iar unicul gol al partidei a fost marcat de Ștefan Bodișteanu, în minutul 43. Mijlocașul a reușit să aducă victoria României după un șut foarte bun dat din pasa lui Răzvan Tănasă.

Cu două minute kai devreme, tricolorii au avut șansa clară de a deschide scorul, dar Bodișteanu a ratat din penalty.

Pe lângă jucătorul celor de la Farul Constanța, un alt tricolor important al meciului a fost Alexandru Borbei.

Portarul român a apărat două lovituri de la 11 metri, ambee executate de Vapne, în minutele 31 și 64, astfel jucătorul celor de la Lecce a reușit să își salveze echipa și să obțină victoria.

Echipa trimisă în teren de selecționerul Adrian Văsîi, pentru duelul cu Letonia:

România U19: 1. Borbei – 2. Pantea (14. Coubiș, 58), 3. Gergely, 4. Ignat, 19. Amzăr (20. Lazăr, 75) – 8. Pandele, 6. Sîrbu (cpt) – 11. Andrei (18. Hofman, 46), 17. Tănasă, 10. Bodișteanu (5. Trifan, 78) – 9. Chirițoiu (22. Burnete, 58)

Rezerve: 12. Mitrovic, 7. Negoescu, 13. Militaru, 16. Pîrvulescu.

Programul mini-turneului U19 de calificare:

10 noiembrie, ora 12:00, Letonia U19 – România U19 (0-1)

13 noiembrie, ora 12:00, San Marino U19 – România U19

16 noiembrie, ora 16:00, Turcia U19 – România U19

Partidele se joacă la Manavgat, în Turcia, localitate situată la aproximativ 70 de kilometri de Antalya. Câștigătoarele celor 13 grupe, ocupantele locurilor secunde și cea mai bună echipă de pe locul al treilea se vor califica la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European.

Turneul final la care participă 8 selecționate va avea loc în iulie-august 2022 în Slovacia.