Forţele aeriene staţionate în Crimeea şi în regiunea Rostov-pe-Don au primit noi avioane de vânătoare-bombardiere multirol de tip Suhoi-34 şi avioane de vânătoare de tip Suhoi-27P, a anunţat marţi, într-un comunicat, serviciul de presă al Regiunii Militare Sud, citat de portalulSputnik.
"De la începutul anului, cinci noi avioane au venit să completeze unităţile aviaţiei Regiunii Militare Sud staţionate în regiunea Rostov-pe-Don şi în Crimeea. Este vorba despre avioane de vânătoare-bombardiere multirol de tip Su-34 şi avioane de vânătoare modernizate de tip Su-27P", se arată în comunicat.
"Peste 40 de alte aeronave moderne urmează să fie introduse în curând în serviciul acestor unităţi", mai anunţă regiunea militară.
Crimeea a fost anexată de Rusia în martie, în urma unor proteste violente la Kiev.
În prezent, armata rusă utilizează patru aerodromuri în Crimeea. Aerodromul Gvardeiski, situat în apropiere de Simferopol, este cel mai important dintre ele. El este baza bombardierelor de tip Su-24.
"Programul de reechipare a armatei ruse prevede înlocuirea (Su-24) cu aeronave mai moderne", declara anterior Serghei Meniailo, guvernatorul Sevastopolului.
Rusia masează bombardiere și avioane de vânătoare suplimentare în Crimeea
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

176
Criza petrolului din anii ’70 ar putea părea 'pistol cu apă'. Expert: 'Este mult mai mare decât atunci și mai gravă decât criza gazelor rusești'
176

1.060
Americanii au găsit punctul slab: Scindare în conducerea Iranului și o grupare se arată foarte dispusă la negocieri
1.060

717
Donald Trump întărește forțele armate în Orientul Mijlociu: Mii de parașutiști americani ajung pe front/ Ce misiuni ar putea urma
717

75
Preşedintele croat a anulat un summitul Balcanilor de Vest, după afirmaţiile omologului său sârb
75

1.980
România a evadat la mustață de pe lista neagră, dar alte 5 țări din Europa au intrat: Inclusiv în țările din Occident se erodează democrația
1.980

1.601
Apel neașteptat de la Bruxelles: Europenii, îndemnați să călătorească mai puțin pentru a evita criza energetică
1.601

49
Fostul premier italian Enrico Letta, la conferinţa The Economist: Fragmentarea pe piaţa financiară, în energie şi conectivitate reprezintă cauza principala a slăbiciunilor noastre
49

5.962
VIDEO 'În câteva ore, orașul va arbora steagul rusesc'. Țara europeană care este cel mai simplu de atacat/ Rusia are deja oameni acolo
5.962

90
Donald Trump a convocat 'God Squad'. Soarta animalelor pe cale de dispariție atârnă de o decizie
90

131
Un general iranian salută „noua ordine regională” instituită de Teheran şi aliaţii săi
131

67
Libanul solicită Ucrainei predarea unui bărbat cu presupuse legături cu Mossad
67

73
Proiectul Israelului de extindere a pedepsei cu moartea, criticat dur de mai multe state europene
73

2.864
După o lună de război, ce a mai rămas din capacitățile militare ale Iranului?
2.864
















Comentează