Fotograful norvegian Knut Bry a fost arestat în Grecia sub acuzaţia de spionaj, au anunţat vineri autorităţile locale din insula Lesbos, citate de AFP.
Conform unei precizări a pazei de coastă elene, în camera foto a suspectului în vârstă de 75 de ani s-au găsit numeroase fotografii ale unor nave militare şi ale pazei de coastă din jurul insulei.
Bry, în vârstă de 75 de ani, este de multă vreme membru al unei asociaţii de susţinere a migranţilor şi critică guvernul de la Atena pentru politica anti-imigraţie, care potrivit unor organizaţii neguvernamentale periclitează vieţile migranţilor pe mare.
Apărătorii drepturilor omului acuză frecvent autorităţile din Grecia că resping cu ajutorul navelor militare vasele cu migranţi, până în apropierea coastelor Turciei.
Guvernul grec nu recunoaşte astfel de acţiuni, dar în 4 martie paza de coastă a comunicat că a blocat trecerea unor ambarcaţiuni cu migranţi până când aceştia au fost preluaţi de patrule turceşti.
Cu câteva zile înainte de a fi arestat, Bry publicase fotografia unei nave de patrulare a pazei de coastă greceşti, cu titlul "Respingere cu stil", apreciind că metoda folosită împotriva migranţilor este "o ruşine pentru Europa".
Asociaţia de susţinere a migranţilor Solidaritate Lesbos a susţinut că fotograful norvegian, cu care colaborează din 2016, lucra la o carte despre peisajele insulei.
Scandal de spionaj în Grecia - Un fotograf norvegian a fost arestat
Articole Similare

229
Structuri neobișnuite, detectate sub apele Oceanului Pacific: care sunt primele ipoteze ale oamenilor de știință
229

22
Londra anunță că numărul omuciderilor a scăzut anul trecut la cel mai coborât nivel din 2014
22

366
Francezii încep să-și schimbe radical opțiunile de vot: extrema-dreaptă câștigă tot mai mult electorat
366

696
Operațiune de amploare: administrația Trump anunță desfășurarea a sute de agenți federali în Minneapolis
696

37
Gigantul tehnologic Meta cere Australiei să reconsidere interdicția privind rețelele de socializare
37

65
Autorităţile din Iran fac apel la un marş naţional în opoziţie cu protestele anti-regim
65

434
Melodia care a salvat vieți: rolul neașteptat al unui videoclip care a contribuit la găsirea a 21 de copii dispăruți
434

47
Mii de turiști au rămas blocați în nordul Finlandei: zborurile au fost anulate din cauza frigului sever
47

1.345
De unde au lansat rușii racheta balistică Oreșnik și de ce contează locul lansării
1.345

842
Haos în Bulgaria: băncile sunt asaltate de oameni care aduc kilograme de leva, în monede, pentru a le schimba în euro
842

669
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a anunțat că a atacat trei platforme de foraj aparținând companiei ruse Lukoil din Marea Caspică
669

131
Imagini șocante cu zeci de cadavre îngrămădite în faţa unei morgi de lângă Teheran
131

67
Israelul şi Germania au semnat un acord în domeniul securităţii: Iranul este vizat
67

















Comentează