Comisia Electorală Centrală (CEC) din Republica Moldova a propus Curţii de Apel Chişinău să excludă din campania electorală partidul 'Patria', condus de controversatul om de afaceri Renato Usatîi.
Decizia CEC a fost luată în baza unei sesizări din partea Inspectoratului General de Poliţie, potrivit căreia partidul 'Patria' ar fi încălcat legea, prin folosirea în campania sa electorală de resurse financiare oferite din străinătate. Sursele financiare nu ar fi fost declarate în raportul financiar de la CEC.
Comisia Electorală Centrală de la Chişinău solicită Curţii de Apel să anuleze decizia privind înregistrarea în cursa electorală a partidului 'Patria' şi să hotărască ca mijloacele băneşti încasate de formaţiunea în cauză, pe durata campaniei electorale în vederea alegerilor din 30 noiembrie, să fie confiscate în folosul statului. Comisia a permis organelor de drept investigarea juridică a candidaţilor de pe lista partidului 'Patria'.
Renato Usatîi a declarat că toate aceste acuzaţii sunt 'fabricate politic' şi înscenate de către angajaţii Inspectoratului General de Poliţie.
Cotidianul rus Kommersant scria recent că Moscova are în Republica Moldova şi aliaţi mai puţin evidenţi, pe lângă socialiştii pe care mizează. Unul dintre ei, nota ziarul rus, este omul de afaceri Renato Usatîi, care nu se pronunţă direct nici pentru Uniunea Vamală, nici pentru UE, propunând ca problema să fie decisă în cadrul unui referendum. În acelaşi timp, Usatîi promite că va trimite la puşcărie aproape toată elita politică actuală, inclusiv pe liderii partidelor proeuropene.
Ultimele sondaje de opinie creditau partidul 'Patria' cu 8,7% din voturi la alegerile parlamentare de duminică.
SCANDAL electoral în Moldova
Explorează subiectul
București
15°C
Articole Similare

19
Rusia a atacat masiv Ucraina: Patru morți și mii de persoane fără curent electric
19

87
Negocieri de pace pentru Iran - Mesaj de la Mojtaba Khamenei
87

49
Emiratele Arabe Unite și-au pierdut răbdarea - Se ia în calcul o coaliției militară pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz
49

15
Apel direct de la Vatican: Papa Leon îi cere lui Trump să găsească o soluție pentru încetarea războiul înainte de Paște
15

22
Parteneriatul dintre China și Iran, pus la încercare de război - Cum sunt afectate interesele Beijingului
22

22
Ambasada Rusiei în Iran: Catedrala ortodoxă rusă din Teheran a fost avariată în urma unor atacuri aeriene
22

1.811
Criză în Golful Persic: Londra convoacă un summit de urgență pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz
1.811

59
ONU avertizează: Țări din Orientul Mijlociu profită de război pentru a restricţiona drepturile omului şi a intensifica represiunea statală
59

2.732
Europa, lovitură grea pentru Rusia: Au luat banii Kremlinului și îi direcționează către Ucraina
2.732

3.963
Donald Trump anunță că președintele Iranului i-a transmis că vrea un armistițiu: Este mult mai puțin radicalizat și mult mai inteligent decât predecesorii săi
3.963

7.015
Reacția categorică a UE după ce Trump a amenințat că scoate SUA din NATO
7.015

3.780
EXCLUSIV România ar putea să cadă în sfera de influență rusă, dacă americanii se retrag din NATO. Adrian Năstase: „Există evident acest risc!”
3.780

5.274
Iranul se declară deschis pentru negocieri - Preşedintele Masud Pezeshkian cere garanții
5.274
















Comentează