Liberalii au solicitat introducerea pe ordinea de zi a legii dării în plată atât în ședința Biroului Permanent al Senatului cât și în ședința de plen, însă cererile au fost respinse.
Cererea liberalilor a fost respinsă în ședința de plen cu 45 de voturi „pentru”, 58 de voturi „împotrivă” și 3 abțineri.
„Dorim ca această lege să intre în calupul de săptămâna viitoare”, a declarat Mihai Fifor, liderul PSD din Senat, citat de Mediafax.
Unul din inițiatori și susținător fervent al proiectului de lege, Daniel Zamfir, a anunțat că se va discuta luni.
”În această dimineață, președintele Comisiei Juridice Cătălin Boboc a propus introducerea pe ordinea de zi a legii dării în plată. Până la urmă se pare ca se va vota luni. Se confirmă că raportul a ajuns la Biroul Permanent al Senatului, iar senatorul Sorin Bota a dezinformat când a spus ca se va mai discuta încă o săptămână sau două la comisii. Vestea buna e ca poziția dumnealui nu e și cea a PSD, care își menține susținerea pentru legea dării în plată. Vă scriu asta tocmai pentru o informare corectă și am rugămintea să nu-i tratați pe toți parlamentarii la fel! Majoritatea senatorilor vor darea în plată și nu e drept să-i înjurăm așa otova!”, a scris pe Facebook Daniel Zamfir.
Citiți și:
Legea dării în plată: Mai multe amendamente au fost respinse de senatori
BNR transmite senatorilor o scrisoare de 25 de pagini cu propuneri privind legea dării în plată
Comentează