Schalke 04, victorie la limită în fața celor de la Werder Bremen: golurile gazdelor au fost marcate în ultimele 15 minute ale partidei

Schalke 04

Echipa germană Schalke 04 a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, echipa Werder Bremen, într-un meci al etapei a 30-a din Bundesliga. Golurile gazdelor au fost marcate în ultimele cincisprezece minute ale meciului.

Werder a deschis scorul pe Veltins-Arena, în minutul 18, când a înscris Marvin Ducksch, aflat la a 12-a reuşită stagională. Oaspeţii au dominat repriza şi nu le-au oferit spaţii gazdelor. Repriza secundă a început cu o ocazie a lui Werder, dar Schalke a preluat controlul şi a ratat câteva ocazii până în minutul 73. Antrenorul gazdelor, Thomas Reis, a efectuat mai multe schimbări în minutele 75 şi 77, iar doi dintre jucătorii introduşi pe teren au decis soarta meciului. Mai întâi a egalat Sepp van den Berg în minutul 81, la numai patru minute după ce intrase în joc. În minutul 92 Dominick Drexler a marcat golul victoriei. S-a încheiat 2-1 pentru Schalke, care primeşte un balon de oxigen în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Schalke ocupă locul 17, cu 27 de puncteşi doar 3 puncte o despart de locul 14.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 30-a din Bundesliga:

RB Leipzig – Hoffenheim 1-0 (Nkunku 28);

Union Berlin – Bayer Leverkusen 0-0;

FC Koln – Freiburg 0-1 (Ritsu Doan 54);

Eintracht Frankfurt – Augsburg 1-1 (Rexhbecaj 25 autogol / Demirovic 58);

VfB Stuttgart – Borussia Monchengladbach 2-1 (Guirassy 22, Tanguy Coulibaly 83 / Weigl 78);

Schalke 04 – Werder Bremen 2-1 (van den Berg 81, D. Drexler 90 / Ducksch 18).