Scoţia a învins Fiji, iar Italia a dispus de Samoa, în meciurile-test de sâmbătă

quinzemondial.com
rugby

Selecţionata de rugby a Scoţiei a învins cu scorul de 28-12 echipa Fiji, într-un meci test disputat sâmbătă pe stadionul Murrayfield din Edinburgh.

Oaspeţii au avut o primă repriză impresionantă, pe parcursul căreia au reuşit două eseuri, prin Setaiki Tuicuvu şi debutantul Ratu Leone Rotuisolia, precum şi o transformare, prin Vilimoni Botitu.

Punctele gazdelor au fost înscrise de George Turner, Duhan van der Merwe şi Ben White - eseuri, Adam Hastings - un eseu şi două transformări şi Blair Kinghorn - două transformări, scrie agerpres.ro.

Victoria scoţienilor vine la o săptămână după înfrângerea la limită suferită în faţa Australiei (15-16). XV-le "Ciulinului" va înfrunta la sfârşitul săptămânii viitoare, tot pe stadionul Murrayfield, puternica selecţionată a Noii Zeelande, în timp ce Fiji va juca cu Irlanda la Dublin.

Într-un alt meci test disputat sâmbătă, Italia a dispus cu 49-17 de Samoa, la Padova, gazdele marcând şase eseuri pe parcursul jocului.

Samoa a înscris primele sale puncte în minutul 51, când scorul era deja 35-0 pentru "azzurri".

Rugbyştii italieni urmează să mai înfrunte luna aceasta, tot pe teren propriu, puternicele selecţionate ale Australiei (12 noiembrie) şi Africii de Sud, campioana mondială en titre (19 noiembrie).