Selecţionerul Poloniei, după egalul cu Spania: 'Cheia meciului a fost mentalitatea noastră'

alephnews.ro
minge fotbal uefa euro 2020

"Cheia meciului a fost mentalitatea noastră", a declarat selecţionerul naţionalei de fotbal a Poloniei, Paulo Sousa, citat de AFP după egalul cu Spania, 1-1 la Sevilla, sâmbătă, în Grupa E a turneului final al EURO 2020, potrivit agerpres.ro.

"Trebuia să creăm, să avem atitudinea potrivită, să jucăm curajos şi asta am văzut în repriza a doua. Înainte de pauză, mijlocaşii noştri jucau prea departe de poarta adversă, fără ritm, aşa că ne-a lipsit puţină viteză în transmisia ofensivă. În repriza a doua noi am îndreptat însă asta. Am strâns liniile şi ne-am apărat mai bine. Asta ne-a permis să marcăm, apoi Spania ne-a obligat să ne retragem. Eu aştept întotdeauna îndrăzneală, vreau să văd ambiţie, curaj.

Încă mai putem progresa, fiindcă avem calitate. Să vezi însă un lider ca Robert Lewandowski luptându-se, câştigând dueluri, făcându-şi coechipierii să joace şi marcând: toţi jucătorii i-au urmat exemplul", a spus Paulo Sousa.

Ibericii au condus prin golul lui Alvaro Morata (26), dar Robert Lewandowski (54) a restabilit egalitatea după pauză. Spania a avut şansa victoriei, dar a ratat un penalty.

În ultimul meci din grupă, Polonia va întâlni Suedia pe 23 iunie, la Sankt Petersburg.