Internaţionalul senegalez Pape Gueye a fost suspendat de FIFA în urma unei dispute între clubul său actual Olympique Marseille (Ligue 1) şi clubul englez Watford (Premier League), a anunţat vineri antrenorul Senegalului, Aliou Cisse, scrie AFP, relatează Agerpres.
Mijlocaşul Pape Gueye, 22 de ani, prezent în naţionala ţării sale la Cupa Africii pe Naţiuni (CAN) 2022 care are loc în Camerun, "a avut probleme în afara naţionalei".
"Au fost probleme între Watford şi Marseille cu privire la transferul său. FIFA l-a suspendat", a declarat selecţionerul Aliou Cisse, fără a oferi alte detalii.
Aşa cum se ştie, vineri seara, naţionalele de fotbal ale Senegalului şi Guineei au încheiat la egalitate, 0-0, meciul din etapa a 2-a a grupei B din cadrul Cupei Africii pe Naţiuni (CAN) disputat vineri la Bafoussam (Camerun), un derby al Africii de Vest.
Învingătoare în meciurile primei etape, cele două naţionale conduc în grupa B, cu câte 4 puncte fiecare, şi au mari şanse să se califice mai departe.
Senegal a fost privată de aportul a trei jucători importanţi, infectaţi cu coronavirus, Fodé Ballo-Touré, Idrissa Gueye şi Kalidou Coulibaly.
În ultima etapă, Senegal va juca împotriva lui Malawi, iar Guineea va evolua contra naţionalei Zimbabwe.
Comentează