Serena Williams SPULBERĂ tot ce prinde, la Roland Garros: A ajuns în optimi și are MECI ȘOC cu Maria Șarapova

Serena Williams

Serena Williams spulberă tot ce prinde, la Roland Garros! Americanca de 36 de ani a obținut a treia victorie consecutivă, după ce a învins-o, în minimum de seturi, pe nemțoaica Julia Goerges, scor 6-3, 6-4, după o oră și 16 minute de joc.

În optimi, se vor bate doi foști lideri mondiale: Serena Williams și Maria Șarapova! Serena o conduce pe Șarapova cu 19-2 în raportul meciurilor directe, ultima victorie a Mariei datând din 2004!

De atunci, Serena a câștigat toate cele 18 meciuri jucate împotriva rusoaicei, majoritatea acestora fiind bătălii epice pe marile arene ale lumii, anunță gsp.ro.

Ultimul meci direct s-a jucat în ianuarie 2016, în sferturi la Australian Open, când Serena a câștigat cu 6-4, 6-1. La Roland Garros, Serena Williams și Maria Sharapova s-au întâlnit o singură dată: în finala din 2013, când Serena a câștigat, de asemenea, în două seturi.

Angelique Kerber, cap de serie numărul 12, a învins-o pe olandeza Kiki Bertens, favorită 18, scor 7-6[4], 7-6[4].