Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Roland Garros: A eliminat-o, în 3 seturi, pe Angelique Kerber

WTA
halep kerber

Liderul WTA, Simona Halep, a învins-o pe germanca Angelique Kerber, scor 6-7, 6-3, 6-2, în sferturile de finală de la Roland Garros, calificându-se în semifinalele turneului de tenis.

Meciul a durat două ore şi 14 minute.

În semifinalele turneului de tenis de la Roland Garros, românca o va întâlni pe jucătoarea din Spania, Garbine Muguruza, cea care a învins-o, miercuri, pe terenul central al turneului pe rusoaica Maria Şarapova, cu scorul de 6-2, 6-1.

A fost cea de-a zecea confruntare între Halep şi Angelique Kerber, adversara pe care o conduce acum cu 6-4 la meciurile directe.

Pentru Simona Halep, meciul împotriva lui Angelique Kerber a fost primul pe care l-a jucat în acest an pe arena Suzanne Lenglen. Până acum, Halep a fost programată de trei ori pe Philippe Chatrier, iar contra lui Petkovic, compatrioata şi buna prietenă a lui Kerber, a fost trimisă să joace pe Terenul 18.

LIVE TEXT:

UPDATE Halep face break-ul și se impune cu 6-2! Calificarea în semifinale o menține pe primul loc mondial.

UPDATE Halep conduce cu 5-2.

UPDATE Kerber își face serviciul.

UPDATE Halep conduce cu 4-1.

UPDATE Halep face breakul și conduce cu 3-1.

UPDATE Meciul a fost înrerupt pentru ca Angelique Kerber să primească îngrijiri medicale.

UPDATE Halep își pierde serviciul și conduce cu 2-1.

UPDATE Halep face break-ul și conduce cu 2-0.

UPDATE Halep conduce cu 1-0 în setul 3.

UPDATE Halep câștigă cu 6-3 setul 2 și meciul intră în decisiv.

UPDATE Kerber își face serviciul, e 4-3 pentru Halep.

UPDATE Halep servește perfect și conduce cu 4-2.

UPDATE Kerber își face serviciul și e 3-2 pentru Halep.

UPDATE Halep conduce cu 3-1

- Simona Halep îşi valorifică serviciul şi face 2-0 în setul 2.

- În celălalt sfert de finală, Sharapova a pierdut primul set cu Muguruza şi este condusă cu 4-1 în setul 2.

- Halep începe cu un break setul 2.

- Din păcate, Simona Halep pierde primul set. Kerber se impune cu 7-2 în tie break.

- Halep face REBREAK! Se intră în tiebreak!

- Kerber revine şi face break. Serveşte din nou pentru set.

- BREAK Simona Halep! Este 5-5 şi serveşte românca.

- Simona îşi valorifică serviciul şi revine la un game de Kerber, 4-5. Jucătoarea din Germania urmează să servească pentru set.

- Kerber întrerupe seria câştigătoare a Simonei şi face 5-3 în primul set, deşi serviciul său începe să "scârţâie". Se greşeşte mult de ambele părţi.

- Românca este pe val. Serveşte şi face 4-3. Trei game-uri consecutive câştigate.

- Halep revine spectaculos şi face break-ul. Este 4-2 pentru Kerber.

- Simona Halep revine în forţă, îşi face serviciul la zero şi câştigă primul său game. E 4-1 pentru Kerber.

- Halep pierde şi al patrulea game. 4-0 pentru Kerber în primul set. Simona greșește foarte mult și se deplasează greu pe teren.

- Jucătoarea germană face un nou break. 3-0.

- Kerber face rapid 2-0.

- Halep începe meciul prost. Kerber câştigă primul game, pe serviciul româncei.

- Meciul începe în câteva momente.

Vezi şi: Cel mai sănătos înlocuitor al cafelei. Beneficii extraordinare pentru sănătate

Simona Halep (1 WTA), aflată într-o formă impresionantă, joacă miercuri pentru un loc în semifinalele de la Roland Garros cu nemțoaica Angelique Kerber (12 WTA). Este prima confruntare directă dintre cele două după meciul disputat în semifinalele de la Australian Open, când Simona Halep s-a impus cu 9-7 în decisiv.

E egalitate 5-5 în meciurile directe, iar singura confruntare pe zgură a fost câștigată de nemțoaică, în meciul din Fed Cup disputat la Cluj în aprilie 2016.

Cu 7270 de puncte WTA, Simona Halep trebuie să câştige disputa cu Angelique Kerber pentru a mai avea şanse să se menţionă pe primul loc şi după turneul francez. În cazul unei victorii a româncei, combinate cu o înfrângere a jucătoarei din Spania Garbiñe Muguruza ( 3 WTA), Halep are supremaţia mondială asigurată.

Dacă, în schimb, Garbiñe Muguruza va câştiga azi meciul contra rusoaicei Maria Sharapova, acesta ar urma să o înfrunte în semifinale pe Simona Halep. Câştigătoarea va ajunge în finală şi va avea asigurat locul 1 WTA.

Dacă Simona Halep şi Garbiñe Muguruza vor fi învinse azi, ratând calificarea în semifinale, numărul 1 WTA îi va reveni danezei Caroline Wozniacki (2 WTA), deja eliminată de la Roland Garros.

Vezi şi: Specialiştii atrag atenţia asupra bioritmului uman: Orele importante pentru fiecare organ .