Sorana Cîrstea a dat marea lovitură: a învins-o pe numărul 5 WTA și este în sferturi la Inidian Wells

dbonline.ro
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, numărul 83 mondial, s-a calificat în sferturi la Indian Wells, după ce a învins-o, miercuri, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 5 WTA.

Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, după un meci care a durat două ore şi 23 de minute, informează News.ro.

Este pentru prima oară când Cîrstea se impune în faţa lui Garcia, după ce a pierdut precedentele două întâlniri.

În sferturi, Cîrstea va evolua cu învingătoarea partidei dintre numărul 1 mondial Iga Swiatek şi britanica Emma Răducanu, locul 77 WTA.

Pentru accederea în sferturi, Cîrstea va primi 184.465 de dolari şi 215 puncte WTA.