Sporting Lisabona a dispus de FC Porto, scor 2-0, şi este lider în campionatul Portugaliei

News.ro
minge fotbal poarta

Echipa portugheză Sporting Lisabona a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia FC Porto, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului Portugaliei, potrivit news.ro.

Sporting a deschis scorul în minutul 11 al partidei, prin suedezul Viktor Gyokeres. Acelaşi Gyokeres a mai înscris odată, în minutul 45+1, dar golul a fost anulat de VAR. Imediat după pauză, căpitanul lui FC Porto, veteranul Pepe, a primit cartonaş roşu şi oaspeţii au rămas în zece. Pedro Goncalves a majorat diferenţa în minutul 60, iar Sporting a mai avut un gol anulat de VAR, în minutul 90+5, la Paulinho.

Gazdele au câştigat cu 2-0 şi au devenit lideri în Liga Portugal, cu 34 de puncte.

Pe locul secund se află Benfica Lisabona, cu 33 de puncte, iar FC Porto este pe locul 3, cu 31 de puncte.