Sportivii români au avut evoluţii modeste în ziua a doua a Europenelor de cadeţi

scrima

Sportivii români au avut evoluţii modeste, vineri, în ziua a doua a Campionatelor Europene de scrimă pentru cadeţi de la Novi Sad (Serbia), în care nu au reuşit nicio clasare în top 20, potrivit Agerpres.

Cea mai bună poziţia a fost ocupată de Ilinca Ionescu, locul 23, în proba feminină de spadă, potrivit site-ului Federaţiei Române de Scrimă. Ana Tomşa s-a clasat pe locul 29, Emma Şonţ pe 41, iar Andreea Muntean pe 65.

În proba masculină de floretă, Răzvan Nojea a încheiat pe locul 41, Sebastian Drăghici s-a clasat al 46-lea, Alexandru Macovei a încheiat pe locul 50, iar Nicolas Pop a fost al 69-lea.

La Campionatele Europene rezervate juniorilor, care au avut loc până miercuri la Novi Sad, România a cucerit trei medalii. Sâmbătă, în prima zi de competiţie, Radu Niţu a câştigat medalia de argint în proba de sabie, iar Karina Vasile a obţinut bronzul la floretă. Marţi, echipa feminină de floretă, compusă din Emilia Corbu, Karina Vasile, Andreea Dincă şi Teodora Şofran, a câştigat aurul.