Statelor Unite au învins Jamaica într-un meci disputat pentru preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2022

cupa mondiala

Tânărul atacant Ricardo Daniel Pepi (18 ani) a marcat ambele goluri ale reprezentativei Statelor Unite în partida cu Jamaica (scor 2-0), disputată joi seara pe Q2 Stadium din Austin (Texas), în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2022, conform agerpres.

Pepi, originar din El Paso (Texas), a deschis scorul după pauză (49), iar apoi a reuşit dubla în minutul 62, oferind a doua victorie în actualele preliminarii naţionalei ţării sale, graţie căreia americanii au preluat conducerea în clasamentul grupei unice a zonei CONCACAF.

Într-un alt meci, echipa Mexicului, fostul lider, a obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1, în compania formaţiei Canadei, pe stadionul Azteca din Ciudad de Mexico.

Gazdele au deschis scorul în minutul 21, prin Joarge Sanchez, însă canadienii au egalat în finalul primei reprize, prin Jonathan Osorio (42).

Mexic - Canada 1-1
Au marcat: Sanchez (21), respectiv Osorio (42).

Clasament: 1. SUA 8 puncte (4 jocuri), 2. Mexic 8 p (4 j), 3. Canada 6 p (4 j), 4. Panama 5 p (4 j), 5. El Salvador 5 p (4 j), 6. Costa Rica 3 p (4 j), 7. Honduras 3 p (4 j), 8. Jamaica 1 p (4 j).

Primele trei clasate la sfârşitul preliminariilor se califică direct la CM 2022, în timp ce ocupanta locului al patrulea va disputa un baraj intercontinental.