Sud-africanul Brad Binder (KTM) s-a impus la clasa regină, MotoGP, în Marele Premiu al Austriei

motogp.com
motogp

Pilotul sud-african Brad Binder (KTM) a câştigat cursa regină, de la clasa MotoGP, a Marelui Premiu al Austriei la motociclism viteză, disputat duminică în condiţii de ploaie pe circuitul Red Bull Ring din Spielberg.

Binder, la prima sa victorie din acest sezon, a reuşit să treacă primul linia de sosire, rezistând pe pneuri slick, în pofida averselor de ploaie care au afectat ultimele tururi şi au determinat majoritatea piloţilor să intre la boxe pentru a-şi schimba motocicletele cu pneuri de ploaie.

Sud-africanul a fost urmat în clasament de italianul Francesco Bagnaia (Ducati) la 9sec991/1000 şi de spaniolul Jorge Martin (Ducati) la 11sec570/1000. Spaniolul Marc Marquez (Honda), aflat mult timp în frunte în ultimele tururi, a căzut cu două tururi înainte de final, însă a revenit pe circuit şi s-a clasat al 15-lea, Agerpres informs.

În clasamentul piloţilor de la MotoGP, după 11 curse, lider se menţine francezul Fabio Quartararo (Yamaha) cu 172 puncte, urmat de conaţionalul său Johann Zarco (Ducati) 132, spaniolul Joan Mir (Suzuki) 121, italianul Francesco Bagnaia (Ducati) 114, etc.