SURPRIZĂ URIAȘĂ în Cupa României: O echipă din Liga a III-a s-a calificat în sferturi

frf.ro
Supercupa României

ACSO Filiaşi din Liga a III-a s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, după exceutarea loviturilor de departajare, echipa din Liga a II-a, FC Hermannstadt. După 90 de minute de joc, scorul a fost 1-1 (1-1). După 120 de minute, scorul a fost 2-2. La penaltiuri, echipa din Filiaşi s-a impus cu 4-3.

Au marcat: Rocoveanu '44, Ion Creţu '118 / Sîntean '3, Călin Popescu '107.

CSO Filiaşi, care în turul anterior a eliminat-o pe UTA Arad, a reuşit astfel cea mai mare performanţă din istoria sa.

Sibienii, finalişti ai Cupei României în 2018 şi candidaţi la revenirea în Liga I, au deschis scorul rapid, prin Andrei Sîntean (3), dar gazdele au egalat chiar înainte de pauză, prin Daniel Rogoveanu (44), din lovitură liberă de la 18 metri. Oaspeţii au ratat mai multe oportunităţi clare de a tranşa calificarea, iar meciul a ajuns în prelungiri, unde Călin Popescu (107) a adus echipa antrenată de Marius Măldărăşanu în avantaj. În ultimele minute ale prelungirilor, echipa din Filiaşi a reuşit egalarea, prin Ion Creţu (118), cu o lovitură de cap.

La loviturile de departajare, portarul formaţiei doljene, Florin Şerban, a reuşit să apere trei şuturi (Andrei Sîntean, Paul Antoche şi Mino Sota), pentru echipa din Filiaşi transformând Alexandru Fotescu, Cosmin Calu, Ionuţ Zanfir şi Alin Şerban.

Vlad Muţiu a apărat două dintre loviturile de departajare (Viorel Vîlcică, Alexandru Armăşelu), pentru sibieni fructificând din punctul cu var Cosmin Bucuroiu, Alexandru Pantea şi Petrişor Petrescu.

FC Hermannstadt a acuzat neacordarea unui penalty în min. 8, când Andreas Chiriţoiu a fost faultat în careu de Vlăduţ Popa.

ACSO Filiaşi (III) - AFC Hermannstadt (II) 2-2 (1-1, 1-1), după prelungiri; 4-3, la loviturile de departajare, Stadion Orăşenesc - Filiaşi

Au marcat: Daniel Rogoveanu (44), Ion Creţu (118), respectiv Andrei Sîntean (3), Călin Popescu (107).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Andrei Sîntean 0-0 (ratare - a apărat Florin Şerban), Alexandru Fotescu 1-0 (gol), Cosmin Bucuroiu 1-1 (gol), Viorel Vîlcică 1-1 (ratare - a apărat Vlad Muţiu), Paul Antoche 1-1 (ratare - a apărat Florin Şerban), Alexandru Armăşelu 1-1 (ratare - a apărat Vlad Muţiu), Alexandru Pantea 1-2 (gol), Cosmin Calu 2-2 (gol), Petrişor Petrescu 2-3 (gol), Ionuţ Zanfir 3-3 (gol), Mino Sota 3-3 (ratare - a apărat Florin Şerban), Alin Şerban 4-3 (gol).

Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); arbitri asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj), Doru Zamfir (Slatina); arbitru de rezervă: Mihail Sebastian Lăstun (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Cristina Babadac (Alexandria) - CCA, Mihai Lăzărescu (Târgu Jiu) - FRF

La loviturile de departajare, au ratat Vâlcică, Armăşelu / Sîntean, Antoche, Mino Sota.

Au înscris: Fotescu, Calu, Ionuţ Zamfir, Alin Şerban / Bucuroiu, Pantea, Petrişor Petrescu.

Marţi, se mai joacă meciurile Gaz Metan Mediaş – Chindia Târgovişte, ora 18.00, şi Dinamo – FC Argeş, ora 21.00.

Miercuri, este programată întâlnirea Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova, ora 18.00

Ultimele trei partide vor avea loc joi: FC Buzău – Dunărea Călăraşi, ora 15.00, U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, ora 18.00, Politehnica Timişoara – FC Rapid 1923, ora 21.00.

În ceea ce priveşte meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiţii al Federaţiei Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se va disputa. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF.