Tenismena Patricia Ţig s-a calificat în turul 2 la WTA Hua Hin din Thailanda

Patricia Tig

Patricia Ţig a debutat cu o victorie la primul turneu WTA din 2020, din Thailanda. Românca a trecut în 3 seturi de chinezoaica Yafan Wang și va juca în turul doi tot împotriva unei sportive din China, anunță MEDIAFAX.

Patricia Ţig, locul 105 WTA, a câştigat în fața chinezoiacei Yafan Wang, clasată cu 50 de poziţii mai sus în clasamentul de simplu.

Tig a câștigat primul set la 1, dar l-a cedat pe al doilea de aceeaşi manieră, la 1. Decisivul a fost foarte echilibrat, iar câştigătoarea s-a decis în tie-break.

Românca a reuşit un mini-break în plus şi a închis cu 7-5, după mai bine de două ore de joc.

În turul secund, Patricia Ţig va evolua împotriva altei sportive din China, clasată sub locul 200 în clasamentul WTA.

Principala favorită la WTA Hua Hin este Elina Svitolina, locul 4 WTA.