Sute de naţionalişti chinezi au manifestat sâmbătă la Sydney pentru a răspunde la numărul crescut al manifestaţiilor favorabile mişcării pro-democraţie din Hong Kong în oraşele din Australia, unde tensiunile se intensifică în cadrul comunităţii chineze, relatează AFP potrivit Agerpres.
Militanţi pro-Beijing au manifestat în oraşul Sydney scandând ''O singură Chină'', purtând drapelul chinez şi pancarte pe care se afla înscris ''stop revoltelor şi violenţei la Hong Kong''.
"Au avut loc foarte multe violenţe şi manifestaţii violente la Hong Kong", a declarat pentru AFP avocatul şi organizatorul reuniunii de la Sydney, care a cerut să fie identificat doar cu numele Zhao. ''Oamenii din Hong Kong au suferit şi vrem să lansăm apelul nostru la pace şi ordine în Hong Kong'', a adăugat el.
Poliţia a trebuit să escorteze un simpatizant pro-democraţie care tocmai fusese agresat la Sydney de un grup de manifestanţi furioşi.
De la începutul crizei politice din Hong Kong, în iunie, în universităţile australiene s-au organizat mici mitinguri ale susţinătorilor mişcării pro-democraţie din fosta colonie britanică.
Aceste reuniuni au provocat indignarea unor studenţi din China continentală şi au dus la ciocniri şi confruntări în campusuri.
Consulatul chinez din Brisbane a salutat ''patriotismul spontan'' al studenţilor pro-Beijing după un incident produs într-o universitate australiană.
Canberra i-a avertizat pe diplomaţii chinezi împotriva oricărei încălcări a drepturilor fundamentale, cerându-le să evite ''încurajarea oricărui comportament provocator sau potenţial violent''.
Vineri, manifestaţiile s-au deplasat din campusuri spre străzile din marile oraşe din Australia, unde o mulţime considerabilă s-a alăturat în sprijinul mişcării pro-democraţie din Hong Kong.
Demonstraţiile din Hong Kong au început pe data de 9 iunie, după ce Adunarea Legislativă locală adoptase un act normativ care ar fi permis extrădarea infractorilor către China continentală. Legea respectivă a fost ulterior suspendată.
Tensiuni în comunitatea chineză din Australia generate de criza din Hong Kong
Explorează subiectul
București
6°C
Articole Similare

129
'Era prietenul meu': Donald Trump, declarație despre înfrângerea lui Viktor Orban
129

114
Tehnologie de ultimă generație: ceas atomic portabil, testat pe mare în condiții reale. Ce schimbări ar putea aduce
114

163
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a capturat o poziție inamică doar cu roboți și drone
163

246
UE se distanțează de China: Măsuri într-un domeniu critic, care interesează marile puteri de pe glob
246

131
Cum se adaptează animalele sălbatice la viața urbană: comportamentul lor este surprinzător
131

449
Cum a reușit un agent AI să organizeze o petrecere reală, cu sute de perticipanți, prin manipulare și minciuni
449

1.142
Misiune de gradul zero în Strâmtoarea Ormuz: distrugătoarele americane forțează 'drumul minelor'
1.142

956
Victoria amară a Kremlinului: cum a devenit Marea Azov o posesie strategică fără valoare
956

2.193
Bubuie un scandal de proporții în SUA: Doi parlamentari demisionează din Camera Reprezenților, cu acuzații viol și agresiune sexuală
2.193

37
SUA nu prelungesc relaxarea sancțiunilor asupra petrolului iranian
37

64
Hezbollah revendică 13 atacuri asupra nordului Israelului
64

1.164
Volodimir Zelenski trage un semnal de alarmă: Negocierile dintre SUA și Iran afectează direct Ucraina
1.164

69
Ancheta privind presupusul spionaj al comisarului european ungar Oliver Várhelyi, aproape finalizată
69















Comentează