Titlul în Premiership, prima ligă valorică de rugby din Anglia, cucerit de echipa londoneză Harlequins

scrumhalfconnection.com
rugby

Echipa londoneză Harlequins a cucerit titlul în Premiership (prima ligă valorică de rugby din Anglia) pentru prima dată după 2012, învingând în finala disputată pe Twickenham Stadium, cu 40-38, pe Exeter Chiefs, scrie BBC.

Rezultatul a fost unul surprinzător în contextul în care Harlequins a terminat sezonul regulat pe locul 4, Exeter Chiefs ocupând poziţia a 2-a, diferenţa fiind de 11 puncte puncte între cele două formaţii la final de campionat, scrie Agerpres.ro.

Mai mult, Exeter Chiefs era deţinătoarea trofeului, sezonul trecut câştigase Cupa Campionilor, iar căpitanul lor, Sam Simmonds, a fost declarat ''jucătorul sezonului'' în Premiership.

''Arlechinii'' au obţinut trofeul în faţa a 10.000 de spectatori care au fost prezenţi în tribunele celebrei arene londoneze.