DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Tragedie la o pensiune din stațiunea Straja: un copil de 3 ani şi jumătate a murit după ce a căzut într-o piscină

ambulance.nsw.gov.au
ambulanta urgente

Un copil de 3 ani şi jumătate a murit, marţi, în spitalul din Lupeni, după ce a fost găsit inconştient într-o piscină interioară a unei pensiuni din staţiunea Straja, a informat Serviciul de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Hunedoara.

În sprijinul copilului au intervenit, în primă instanţă, salvamontiştii din staţiune, aceştia efectuând manevrele de resuscitare necesare şi solicitând ajutorul Ambulanţei din Lupeni, potrivit Agerpres.

"La locul solicitării, echipajul a găsit minorul în stop cardio-respirator. S-au continuat manevrele de resuscitare timp de aproximativ 20 de minute, solicitându-se şi intervenţia unui echipaj cu medic de la Petroşani. După cele 20 de minute de resuscitare, pacientul a ieşit din stop cardiac. Medicul care l-a preluat, a continuat ventilaţia pe mască şi balon", a declarat purtătorul de cuvânt al SAJ Hunedoara, dr Călin Dumitrescu.

Potrivit acestuia, în drum spre spitalul din Lupeni, copilul a intrat, din nou, în stop cardio-respirator, echipajul cu medic şi asistent de pe ambulanţă reluând manevrele de resuscitare. Acestea au continuat şi la spitalul din Lupeni, unde s-a intervenit cu echipa ATI, însă copilul nu a mai putut fi salvat.

"Din informaţiile mele, pacientul a fost intubat, ventilat mecanic. S-a continuat resuscitarea, dar, din păcate, după aproximativ două ore de resuscitare, s-a declarat decesul", a mai precizat dr Călin Dumitrescu.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.