Trei morţi şi nouă răniţi în explozia unei maşini-capcană în sudul Columbiei

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 23-06-2024

Actualizat: 23-06-2024

Article thumbnail

Sursă foto: BBC

Trei persoane au fost ucise şi alte nouă au fost rănite în explozia unei maşini-capcană vineri în oraşul columbian Taminango, în departamentul Narino (sudul Columbiei), au anunţat sâmbătă autorităţile locale, potrivit Xinhua preluat de agerpres.

Într-un comunicat, guvernatorul departamentului Narino, Luis Alfonso Escobar, a confirmat că printre persoanele decedate se află un tânăr ofiţer de poliţie, exprimându-şi respingerea categoric a "acestui act dement".

Preşedintele Gustavo Petro a transmis condoleanţe familiilor îndoliate într-o postare pe contul său de X, avertizându-i pe criminalii "care aleg calea războiului în locul păcii" că vor "suporta toată povara legii".

Unda de şoc a maşinii-capcană, detonată lângă secţia de poliţie El Remolino din zona rurală Taminango, a avariat, de asemenea, mai multe case şi autovehicule.

Primarul din Taminango, Fernando Latorre, a declarat presei locale că această secţie de poliţie a mai fost vizată de alte două atacuri în ultimul an, pe lângă diverse crime, cerând "întărirea securităţii pentru liniştea locuitorilor".

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri