Trei românce s-au calificat în sferturile turneului ITF de la Heraklion

Guliver/GettyImages
tenis

Patru jucătoare române de tenis, Andreea Mitu, Cristina Dinu şi Ilinca Amariei, s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Heraklion (Creta), dotat cu premii totale de 40.000 de dolari.

Mitu (32 ani, 264 WTA) a dispus de croata Tena Lukas (28 ani, 226 WTA), a şasea favorită, cu 6-2, 6-3, după o oră şi 38 de minute, conform Agerpres.

În sferturi, Andreea Mitu o va înfrunta pe rusoaica Ekaterina Makarova (27 ani, 184 WTA), a doua favorită. Românca va încerca să îşi ia revanşa după ce Makarova a învins-o cu 6-3, 4-6, 6-3 în septembrie, în sferturi la Slobozia.

Cristina Dinu (30 ani, 291 WTA) a întrecut-o în optimi pe conaţionala Alexandra Cadanţu-Ignatik (33 ani, 292 WTA), cu 6-2, 6-7 (7/9), 6-4, după aproape patru ore de joc (3 h 54 min). Dinu, care a comis 13 duble greşeli în acest meci, a obţinut prima sa victorie în cele cinci dueluri cu Alexandra Cadanţu.

În sferturi, Cristina Dinu o va întâlni pe jucătoarea nord-macedoneană Lina Gjorcheska (29 ani, 189 WTA), a treia favorită, care conduce cu 3-2 în meciurile directe.

Ilinca Dalina Amariei (21 ani, 378 WTA) a obţinut şi ea calificarea în sferturi, după ce a învins-o pe slovena Dalila Jakupovic (32 ani, 229 WTA), a cincea favorită, cu 2-6, 7-5, 6-0, la capătul unui meci care a durat două ore şi 33 de minute.

Următoarea adversară a Ilincăi va fi jucătoarea spaniolă Leyre Rromero Gormaz (21 ani, 304 WTA).

La dublu, Ilinca Dalina Amariei şi Andreea Mitu s-au calificat în semifinale, după 6-2, 3-6, 10-8 cu perechea româno-braziliană Alexandra Cadanţu-Ignatik/Gabriela Ce. În penultimul act, Amariei şi Mitu vor întâlni principalele favorite, Oana Gavrilă şi grecoaica Sapfo Sakellaridi, care s-au impus cu 7-6 (7/5), 6-2 în faţa ucrainencelor Oleksandra Olinikova/Anastasia Soboleva.