Tristeţe, dar mândrie pentru suporterii englezi după înfrângerea din finala Cupei Mondiale

News.ro
minge fotbal poarta

În ciuda decepţiei după înfrângerea Angliei în faţa Spaniei, în finala Cupei Mondiale de fotbal feminin, suporterii "Leoaicelor" reuniţi la Londra au salutat o echipă care a schimbat faţa fotbalului englez, informează AFP, potrivit Agerpres.

"Este trist, dar este o echipă incredibilă", a transmis o tânără suporteră dintr-un fan zone instalat la Croydon, în sudul capitaleibritanice, după încheiarea meciului.

"Ele mă inspiră", s-a entuziasmat Zara Roswell, o tânără fotbalistă în vârstă de 11 ani.

În ţara de origine a fotbalului, acest sport este în plină expansiune la categoria feminină. Conform unui studiu al Sport England, organismul care promovează sportul în Anglia, 100.000 de fete mai mult decât în 2017 practică fotbalul.

"Nu a fost de data asta, dar voi v-aţi asigurat locul în memoriile comune pentru că aţi schimbat lucrurile", a salutat, la rândul său, premierul britanic Rishi Sunak.

Selecţionata Spaniei a câştigat în premieră Cupa Mondială de fotbal feminin, găzduită de Australia şi Noua Zeelandă, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 1-0 (1-0), în finala desfăşurată duminică pe Stadium Australia din Sydney.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Olga Carmona Garcia (29).