Compania turcească de telecomunicaţii Turkcell a semnat un acord cu gigantul chinez Huawei pentru a utiliza infrastructura sa de aplicaţii mobile, devenind primul furnizor din afara Chinei care va utiliza sistemul, au anunţat miercuri cei doi operatori, transmite Reuters potrivit Agerpres.
Firma chineză a dezvoltat Huawei Mobile Services (HMS), care include un magazin online de aplicaţii şi servicii cloud, după ce sancţiunile SUA au dus la izolarea acesteia de furnizori cheie de software şi componente, precum Google, Intel şi Panasonic.
Vorbind la o conferinţă de presă, şeful Turkcell, Murat Erkan, a afirmat că firma vrea să vândă un milion de telefoane mobile Huawei cu infrastructura HMS până la finalul lui 2021.
Seth Wang, manager de ţară la Huawei Turkey Consumer Electronics Group, a declarat că sute de ingineri software lucrează pentru ca infrastructura HMS să fie gata de utilizare în Turcia. Aici sunt 4,6 milioane de utilizatori care folosesc telefoane Huawei.
Washingtonul a interzis în luna mai companiilor americane să aibă legături comerciale cu Huawei din cauza unei presupuse ameninţări privind reţelele sale 5G pentru securitatea naţională, însă, de atunci, au fost date două moratorii la decizie, astfel încât, până în februarie, compania chineză poate opera în SUA. Autorităţile de la Washington sunt preocupate că tehnologia Huawei utilizată în reţelele 5G ar putea fi folosită pentru spionaj în slujba statului chinez.
Turcia sfidează SUA - Turkcell a ales Huawei
Articole Similare

14
Google lansează o nouă platformă de shopping bazată pe inteligenţă artificială
14

1.208
Haos în Bulgaria: băncile sunt asaltate de oameni care aduc kilograme de leva, în monede, pentru a le schimba în euro
1.208

113
Ursula von der Leyen va semna sâmbăta viitoare, în Paraguay, acordul de liber schimb cu Mercosur
113

92
General Motors anticipează pierderi de 6 miliarde de dolari după reducerea investițiilor în vehicule electrice
92

57
BNR investește peste 12,4 milioane de lei într-un nou sistem centralizat de securitate
57

5.241
'Winter is coming'. Un profesor în economie avertizează: următorii 10 ani vor aduce incertitudine și risc extrem. Ce ar trebui să facă România
5.241

151
India își reorientează strategia comercială după răcirea relațiilor cu SUA
151

24
Angajările din energia regenerabilă au încetinit în 2024, după avansul record din 2023
24

119
Lovitură în cursa AI: China recuperează teren față de SUA
119

32
Cristian Pistol (CNAIR): "Prioritatea zero este siguranţa participanţilor la traficul rutier, nu statistica drumurilor deschise cu orice preţ"
32

9.503
Guvernul vine cu lămuriri privind creșterea explozivă a taxelor pe proprietate. Ce NU spune este că banii se vor duce la Bugetul Central și Primăriile rămân cu aceeași bani
9.503

109
Acțiunile Transgaz, creștere uriașă. Și-au triplat valoarea într-un an
109

2.266
Oamenii de afaceri se revoltă în scandalul UE-Mercosur - Sindalimenta: Guvernul României ignoră fermierii români și își bate joc de ei!
2.266

















Comentează