Turneul de la Barcelona - Jucător descalificat după ce a înjurat arbitrul

Sky Sports
Fabio Fognini

Jucătorul italian de tenis Fabio Fognini (27 ATP, favorit nr. 9) a fost descalificat miercuri, la turneul ATP 500 de la Barcelona, dotat cu premii în valoare totală de 1.565.480 euro, după ce i-a adus injurii unui arbitru, scrie AFP.

Fognini disputa partida pentru calificarea în optimi împotriva spaniolului Bernabe Zapata Miralles (147 ATP) şi pierduse incredibil primul set cu 6-0 în mai puţin de jumătate de oră. În setul 2, Fognini a revenit de la 0-3 la 4-3, însă spaniolul a egalat la 4. Extrem de nervos, Fognini i-a adresat o expresie jignitoare unui arbitru de tuşă, care a fost auzită de arbitrul de scaun, italianul fiind descalificat.

În optimi, Zapata Miralles îl va întâlni pe conaţionalul său Pablo Carreno Busta (13 ATP, favorit nr. 6).

Aşa cum se ştie, Novak Djokovic a fost eliminat la US Open, anul trecut, după ce a lovit cu mingea un arbitru de linie, iar în 2019, acelaşi lucru l-a păţit şi australianul Nick Kyrgios, la Roma.