Turul Ținutul Secuiesc - Ciclistul Cristian Răileanu a câştigat etapa a patra iar Szymon Rekita se menţine lider

ciclism

Rutierul român Cristian Răileanu (CSA Steaua) a câştigat etapa a patra a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, desfăşurată vineri între Miercurea Ciuc şi Harghita Băi.

Ciclistul născut peste Prut a fost cronometrat pe cei 131 km cu timpul de 3 h 18 min 12 sec, fiind urmat de un alt român, Emil Dima (Giotti Victoria Savini Due) şi de Andrea Debiasi (Cycling Team Friuli ASD), ambii în acelaşi timp cu învingătorul, conform Agerpres.

Al patrulea a fost polonezul Szymon Rekita (Voster ATS Team), care se menţine în fruntea clasamentului general, cu un avans de 2 secunde faţă de Emil Dima. Podiumul este completat de un alt polonez, Maciej Paterski (Voster ATS Team), câştigătorul etapei a treia, aflat la 13 secunde de lider. Debiasi ocupă locul al patrulea, la 19 secunde. Răileanu a urcat pe locul 8, la 1 min 43 sec de Rekita.

Olandezul Jarri Stravers (Global Cycling Team) se menţine în fruntea clasamentului căţărătorilor, în care românul Andrei Cojanu (MENtoRISR Elite Team CFX) este al treilea.

Cel mai bun sprinter este Maciej Paterski, urmat de Rekita, în timp ce Emil Dima este pe cinci în acest clasament.

Andrea Debiasi (Cycling Team Friuli ASD)este cel mai bun tânăr ciclist (Under-23).

Cursa se va încheia sâmbătă, cu etapa a cincea, care se va desfăşura între Odorheiu Secuiesc şi Miercurea Ciuc, pe 149,8 km.

Niciun român nu a reuşit să câştige Turul Ţinutului Secuiesc în cele 15 ediţii de până acum (din 2007). Ultimele două ediţii au fost câştigate de polonezi, anul trecut impunându-se Alan Banaszek (Mazowsze Serce Polski). Ucraineanul Vitali Popkov este singurul rutier care a câştigat două ediţii, în 2009 şi 2012.