Următoarele sancţiuni ale Uniunii Europene ce vor fi impuse Rusiei vor viza băncile şi în special Sberbank, precum şi petrolul, a declarat preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru ziar german Bild am Sonntag, transmite Reuters, potrivit AGERPRES.
Într-un interviu publicat duminică, ziarul i-a cerut preşedintei Comisiei Europene să prezinte punctele cheie ale celei de-a şasea serii de sancţiuni care va viza Rusia.
"Ne uităm în continuare la sectorul bancar, în special la Sberbank, care reprezintă 37% din sectorul bancar rus. Şi, desigur, există problemele legate de energie", a spus Ursula von der Leyen.
UE a scutit până acum cea mai mare bancă a Rusiei în seriile anterioare de sancţiuni, deoarece aceasta, împreună cu Gazprombank, este unul dintre principalele canale de plăţi pentru petrolul şi gazul din Rusia, pe care ţările din UE continuă să le cumpere în pofida conflictului din Ucraina.
Preşedinta Comisiei Europene a mai spus că UE lucrează la "mecanisme inteligente", astfel încât şi petrolul să poată fi inclus în următoarele sancţiuni.
"Ceea ce nu ar trebui să se întâmple este ca Putin să obţină preţuri chiar mai mari pe alte pieţe pentru aprovizionarea care altfel ar merge către UE", a spus ea."Principala prioritate este reducerea veniturilor lui Putin", a spus ea.
UE pregătește sancțiuni usturătoare pentru Rusia. Ursula von der Leyen dă detalii
Explorează subiectul
Articole Similare

204
Mesajele cu care nu vei da greș în noaptea de Revelion: De la urări sincere la glume savuroase
204

1.284
Tragerile LOTO speciale de Anul Nou - Numerele câștigătoare la fiecare categorie
1.284

697
S-a găsit leacul care vindecă o formă rară de cancer cerebral. Costurile sunt colosale: 10 milioane de euro, litrul
697

1.492
Nicușor Dan tună și fulgeră pe final de an: Marea corupție nu mai are ce căuta în România în anul 2026
1.492

6.173
Sfârșitul unei ere: Un post TV care a marcat generații se închide astăzi
6.173

1.541
Fost primar din Brașov, trimis în judecată de Revelion: E acuzat de abuz în serviciu
1.541

1.501
VIDEO Se face primul pas în androidizarea Poliției de Frontieră: China va instala roboți umanoizi cu inteligență artificială la granița cu Vietnam
1.501

3.120
Silviu Predoiu explodează la final de an: România e condusă de niște impostori, politicieni incompetenți
3.120

4.982
Calul „troian” al Chinei în Europa: țara care le oferă chinezilor contracte fără licitație, iar proiectele sunt de mare anvergură (analiză)
4.982

2.604
2026 vine cu un impozit special pentru o parte din mașinile din România - E o sumă fixă
2.604

2.803
Avertisment dur al lui Netanyahu la adresa Iranului: Dacă o vor face, nu vor mai exista limite
2.803

3.422
Mesajul nu foarte subtil transmis de Vladimir Putin de Anul Nou: 'Viitorul se află în fața noastră. Credem în noi și în victoria Rusiei'
3.422

1.423
Descinderi în 25 de provincii din Turcia: Rețineri în lanț în cadrul operațiunii de combatere a grupării Statul Islamic
1.423

















Comentează