UMILINȚĂ TOTALĂ Messi îi calcă pe urme lui Ronaldo și părăsește Liga Campionilor: PSG și Liverpool s-au calificat în sferturi

Ronaldo, messi , neymar

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, deşi a remizat, scor 1-1, cu FC Barcelona, în returul optimilor.

Pentru PSG a marcat Mbappe '30, iar pentru Barcelona a înscris Messi '37.

În minutul 45+3, Lionel Messi a ratat un penalti, pentru prima oară în Liga Campionilor din 2015.

În tur, PSG s-a impus, scor 4-1.

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe RB Leipzig cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, la Budapesta, într-un meci considerat pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor.

''Cormoranii'' s-au impus cu acelaşi scorul ca în tur (tot la Budapesta), golurile fiind marcate de aceiaşi jucători, Mohamed Salah (60) şi Sadio Mane (74).

Câştigătoarea competiţiei în 2019 a părut să fi depăşit momentul dificil prin care a trecut, cu opt înfrângeri în ultimele sale 12 partide.

RB Leipzig a avut prima ocazie de gol, dar Alisson s-a remarcat în faţa lui Olmo. Salah şi Diogo Jota au fost periculoşi de partea cealaltă.

Citește și: Judecătorul Adriana Stoicescu: Ne-am lăsat călcați în picioare pentru o brânză topită și o sticlă de cola. Ne-am lăsat jefuiți doar pentru a fura puțin și noi, pe lângă ei

La 0-0, norvegianul Soerloth a trimis mingea în bară (65), ratând astfel şansa de a relansa lupta pentru calificare.

Liverpool a înscris în min. 70, prin egipteanul Salah, din pasa lui Diogo Jota. La scurt timp, campioana Angliei a tranşat definitiv disputa, prin golul senegalezului Mane (74), pe contraatac, din pasa lui Origi.

Citește și: Florin Cîțu, despre o eventuală demitere a lui Vlad Voiculescu la cererea lui Klaus Iohannis și a PNL: ‘Evaluarea se face pe baza rezultatelor. Fiecare minister are obiective clare în programul de guvernare’

Pe Puskas Arena au evoluat echipele:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Kabak, Nathaniel Phillips, Andy Robertson (Tsimikas, 90) - Fabinho, Wijnaldum (căpitan; Milner, 82), Thiago Alcantara (Nabi Keita, 72) - Mane (Oxlade-Chamberlain, 90), Diogo Jota (Origi, 72), Salah. Antrenor: Juergen Klopp.

RB Leipzig: Gulacsi - Mukiele, Upamecano, Klostermann - Tyler Adams, Sabitzer (căpitan), Kampl (Soerloth, 46), Nkunku - Olmo (Haidara, 73), Forsberg (Justin Kluivert, 60) - Y. Poulsen (Hwang, 60). Antrenor: Julian Nagelsmann.