Un apel la acţiune comună pentru combaterea discursului bazat pe ură a fost lansat de miniştrii justiţiei din cinci ţări vest-europene

Autor: Anca-Adriana Huza

Publicat: 12-07-2021

Actualizat: 12-07-2021

Article thumbnail

Sursă foto: istockphoto.com

Miniştrii justiţiei din Franţa, Germania, Belgia, Luxemburg şi Italia, reuniţi la Paris, au lansat un apel la acţiune comună pentru combaterea discursului bazat pe ură, relatează DPA.

În declaraţia semnată la finalul reuniunii, la care a participat şi comisarul european pentru justiţie Didier Reynders, miniştrii au condamnat agravarea infracţiunilor contra minorităţilor şi discursul bazat pe ură.

De asemenea, participanţii şi-au exprimat îngrijorarea legată de punerea sub semnul întrebării de către Polonia şi Ungaria a Convenţiei de la Istanbul privind protecţia femeilor, scrie Agerpres.ro.

Ei s-au referit şi la legea adoptată luna trecută în Ungaria ce limitează accesul tinerilor sub 18 ani la informaţiile privitoare la persoanele LGBT.

De asemenea, miniştrii justiţiei din cele cinci ţări au evidenţiat importanţa libertăţii presei şi a statului de drept, după tentativa de asasinare a jurnalistului olandez Peter de Vries, săptămâna trecută.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri