Un maghiar a fost prins în flagrant delict în timp ce vindea droguri în Odorheiu Secuiesc

Autor: Alecsandru Ionescu

Publicat: 22-01-2024

Actualizat: 22-01-2024

Article thumbnail

Sursă foto: obiectivbr.ro

Un cetățean maghiar a fost prins în flagrant delict în timp ce vindea droguri în Odorheiu Secuiesc. Acesta a fost arestat preventiv, luni, pentru 30 de zile, printr-o decizie a magistraților Tribunalului Harghita.

Potrivit IGPR, duminică, polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate și procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism Harghita au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, cetățean străin (maghiar), cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de efectuarea de operaţiuni cu produse ştiind că acestea sunt susceptibile de a avea efecte psihoactive, fără drept și fără a deține autorizație, potrivit mediafax.

Bărbatul a fost prins în flagrant delict, în municipiul Odorheiu Secuiesc, în timp ce ar fi comercializat o cantitate de substanță psihoactivă (2MMC).

Din cercetări a reieșit faptul că, în perioada 2023 – ianuarie 2024, bărbatul ar fi vândut, în mai multe rânduri, substanțe interzise consumatorilor din municipiu și localitățile învecinate.

În urma perchezițiilor făcute în locațiile folosite de bărbat, au fost descoperite și ridicate 78 de pliculețe conținând substanțe psihoactive (2MMC) și canabis, 835 de pliculețe tip ziplock din material plastic transparent fără conținut, pliculețe conținând urme de substanță pulverulentă, 3 minicântare electronice de mare precizie, 9.600 de lei, telefoane mobile și două pistoale cu gaz.

Luni, în continuarea cercetărilor, au fost făcute 16 percheziții domiciliare în Odorheiu Secuiesc și în mai multe comune limitrofe, fiind descoperite și ridicate diferite cantități de droguri de risc și mare risc, substanțe psihoactive, dispozitive de mărunțit, sume de bani, telefoane mobile, două pistoale (unul de tir cu aer comprimat și altul de airsoft), precum și alte mijloace de probă.

Procurorii au decis duminică reținerea bărbatului pentru 24 de ore, iar luni judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Harghita a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri