Un polițist al Penitenciarului Galaţi a fost confirmat pozitiv cu noul coronavirus: se face anchetă pentru stabilirea persoanelor cu care a intrat în contact

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 01-07-2020

Actualizat: 01-07-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Daily Monitor

Un angajat al Penitenciarului Galaţi a fost confirmat cu coronavirus. Poliţistul lucrează în sectorul operativ şi se face anchetă pentru stabilirea persoanelor cu care a intrat în contact, informează News.ro.

Citește și: Focar de coronavirus la o grădiniță din Iași

”Vă informăm că, astăzi, 01.07.2020, un angajat al Penitenciarului Galaţi a fost confirmat pozitiv la testul efectuat pentru SARS-CoV-2. Poliţistul de penitenciare este asymptomatic”, a transmis, miercuri, Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP).

Instituţia precizează că poliţistul a exercitat atribuţii de serviciu în sectorul operativ, cu purtarea, în permanenţă, a echipamentului de protecţie.

”În prezent, se efectuează verificări pentru stabilirea contacţilor. Administraţia locului de deţinere aplică recomandările Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi şi măsurile de intervenţie adoptate la nivel de sistem”, a mai transmis ANP.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri