Un bărbat care s-a urcat beat la volan şi fără a deţine permis pentru nicio categorie de autovehicule a fost urmărit de poliţişti, în noaptea de joi spre vineri, pe o distanţă de mai mulţi kilometri, fiind prins pe o stradă din Ploieşti, după ce, anterior, el a acroşat autospeciala de poliţie.
Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova, în jurul orei 2,30, în Blejoi, un echipaj de poliţie a observat un conducător auto care, la vederea autospecialei, a sărit peste o bordură şi a continuat deplasarea pe direcţia giratoriu suspendat Păuleşti către Blejoi.
"Poliţiştii au procedat la urmărirea autoturismului în care se aflau un bărbat şi o femeie, având în funcţiune mijloacele acustice şi luminoase. Ulterior, urmărirea a continuat până la intersecţia cu sens giratoriu DN 1A şi prelungirea străzii Văleni, moment în care conducătorul auto a acroşat autospeciala de poliţie aflată în urmărire. Conducătorul a fost oprit pe o stradă din municipiul Ploieşti, după ce a fost interceptat de poliţişti", precizează sursa citată.
Întrucât bărbatul emana halenă alcoolică acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, din cercetări, poliţiştii au stabilit că bărbatul de 41 de ani nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În urma evenimentului nu a fost rănită nicio persoană.
În cauză, se efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal deschis pentru săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
VIDEO | Urmărire ca în filme în Ploieşti: Un bărbat beat şi fără permis a lovit o maşină de poliţie
Articole Similare

11
Măsuri propuse în Dâmbovița: Elevii nu mai au voie să primescă colete aduse de curieri la școală
11

32
VIDEO Accident grav în Mehedinți, cu degajări mari de fum: Două TIR-uri și o mașină au luat foc după coliziune
32

355
Ministrul Muncii dă o veste bună cuplurilor care nu pot să aibă copii: Am cerut și am reușit să obținem 100 de milioane de lei pentru FIV
355

34
Poliția Animalelor, acțiune la Apața: dosare penale şi zeci de amenzi la un târg neautorizat de cai
34

36
O casă din Teleorman a luat foc după ce proprietara a lăsat nesupravegheat un foc în curte
36

3.806
Nume de cod `Mioara` - Colaboratorul anchetatorilor EPPO pus pe urmele `regelui ciobanilor` - Dumitru Andreșoi interceptat după ce aflase de ancheta privind terenurile
3.806

71
Se modifică circulația trenurilor CFR Călători pe ruta București Nord – Aeroport Otopeni
71

58
Măsuri după atacurile câinilor fără stăpâni: autoritățile vin în sprijinul locuitorilor
58

67
VIDEO Incendiu la o navă aflată la reparaţii în Șantierul Naval Constanța: pompierii intervin cu mai multe autospeciale
67

3.798
OFICIAL Decizie la Guvern: Milioane de pensionari vor primi bani în plus, înainte de Sărbători
3.798

34
Dansul unește generațiile la UBB: mișcare pentru sănătatea fizică și mintală
34

23
Festivalul de Transfer Tehnologic - TETRAFEST, la Politehnica Bucureşti în perioada 9-11 octombrie
23

3.287
VIDEO Alertă în București: au spart peretele depozitului ca în filme, dar au fugit lăsând prada în urmă
3.287
Comentează